investor Toomas • 9. veebruar 2016 kell 11:15

Investor Toomas: mul on jokker varrukas

Investor Toomasel on trumbid varuks.  Foto: EPA

Vastlapäeva puhul on suurem osa minu portfelli kuuluvatest aktsiatest teinud kelgusõidu allamäge, ent kui rahvakalendri järgi ennustab pikk vastlaliug järgnevaks suveks head linakasvu, siis aktsiate kasvus ma nii kindel ei oleks. Õnneks on mul lohutuseks siiski üks trump varuks.

Õigemini on neid trumpe suisa 10, sest just nii mitu LHV allutatud võlakirja soetasin mullu oktoobris, makstes 1000 eurot tükist. Tunnistan, et veel märkimise eel nurisesin pika tähtaja üle – võlakirjad väljastatakse kümneks aastaks ehk 2025. aastani. Olgugi, et pangal on õigus lunastada võlakirjad pärast viie aasta möödumist, kui selleks annab nõusoleku finantsinspektsioon.

Samuti kurtsin avalikult, kuidas tunnen end pikaajalise investorina mõneti ahistatuna mõttest, et mu raha teenib võrdlemisi turvalist ning fikseeritud tulu, samal ajal kui võiksin aktsiatega oluliselt rohkem teenida.

Kui saaks, märgiks rohkem

Vaadates alanud aasta liikumisi maailma finantsturgudel ja oma portfellis, möönan, et kui vaid saaks, võtaks ma neid võlakirju meeleldi veel ühe hea portsu. Olen aastate jooksul oma portfelli välja valinud kümmekond aktsiat küll suure hoolega ning enamik pakub neist üsna muljetavaldavat dividenditootlust, kuid sellegi poolest tunnen praegu pigem rõõmu, et suur osa minu portfellist seisab rahas ja osa võlakirjades.

Olen praeguseid arenguid jälgides üsna veendunud, et närvilisus turgudelt veel niipea ei kao. Jah, ühest küljest pakub see nutikale pikaajalisele investorile tõenäoliselt küllaga häid ostuvõimalusi, kuid teisest küljest oleks nullintresside ajastul 6,5% suuruse kindla aastatootluse üle patt nuriseda.

Seda enam, et taustaks on võtta plejaad langevaid turge: USA aktsiate käekäiku peegeldav S&P 500 indeks on aasta algusest kukkunud 9,3%, Saksamaa DAX-aktsiaindeks on langenud pea 16,5% ja Hiina Shanghai Composite pea 22%. Mõistagi võiks seda nimekirja veel pikalt jätkata. Väga ilus ei ole pilt ka minu portfelli puhul, mis on aasta algusest langenud pea 5%.

Head tulemused

Mulle meeldib, et erinevalt näiteks Statoilist ei pea ma LHV majandustulemuste pärast südant valutama – LHV Group teenis eelmisel aastal 14,8 miljonit eurot puhaskasumit (aasta varem teeniti 9,7 miljonit eurot), nii era- kui ka äriklientide arv kasvas mühinal ning ettevõtte mullune omakapitali tootlus oli 21%. Lisaks sellele on kasvatatud laenude, hoiuste ja LHV poolt juhitud fondide mahtu ning võrreldes konkurentidega läks üsna hästi ka panga juhitavatel II samba pensionifondidel.

Ehk lühike kokkuvõte: kuigi LHV likvideerimise või pankroti korral rahuldatakse võlakirjadest tulenevad nõuded alles pärast kõigi allutamata nõuete täielikku rahuldamist, paistab asi praegu pankrotist üsna kaugel ja oma 6,5% pärast mul üleliia muretseda ei tule.

Tagatipuks on vaid mõne kuuga ligi 50 euro võrra tõusnud ka LHV võlakirja turuhind. 10 võlakirja peale niisiis 500 eurot. Vaesel ajal abiks ikka.

Hetkel kuum