investor Toomas • 22. veebruar 2016 kell 10:18

Investor Toomas: Brexit paneb Briti firmadele teise pilguga vaatama

Suurbritannia lipp  Foto: epa

Juunis toimub referendum selle üle, kas Suurbritannia jääb Euroopa Liitu, ja see on pannud ka mind Briti börsifirmasid pisut teistsuguse pilguga vaatama.

Kuigi reede õhtul jõudsid Euroopa Liidu liikmesriikide liidrid Suurbritannia nõudmistes kokkuleppele, ei tähenda see, et rahvahääletus ühendusest lahkumise üle ära jääks. Analüütikud ja mõttekodade juhid on avaldanud muret, et Suurbritanniale oleks ühendusest lahkumine negatiivse mõjuga.

Ebakindlus ja valuutarisk

Vaadates Londoni börsiindeksi FTSE 100 esitust praegu, ei torka küll silma, et investorid valmistuks millegi negatiivse lähenemiseks. Kuid ega see negatiivsus ei avaldugi kohe. Financial Times kirjutas Suurbritannia Euroopa Liidust lahkumise ehk Brexiti kohta, et lühiajaliselt ei ole sellel mingit mõju majandusele, kuid pikaajaliselt võib see tähendada väiksemaid tulusid ning kardetakse isegi, et Suurbritannia muutub ühendusest välja astudes Põhja-Korea sarnaseks erakuks.

Kindlasti tahab Suurbritannia Euroopa Liidust lahkudes saada ka status quo ehk säilitada juurdepääsu Euroopa Liidu ühtsele teenuste ja kaupade turule. Hea õppetund sellest on Šoti 2014. aasta iseseisvusreferendum, kus nõuti Ühendkuningriigist lahkudes senise olukorra säilimist – avatud piire, Euroopa Liidu liikmesust, Briti naela ning panganduse järelevalvet Londonilt. Kuid kõige selle juures tahtis Šotimaa olla iseseisev Inglismaast, Põhja-Iirimaast ja Walesist. Šoti referendumil hääletati Ühendkuningriiki jäämise poolt.

Praeguste analüüside järgi mõjuks Euroopa Liidust lahkumine negatiivselt Briti tarbijate ja ettevõtete kindlusele. Kannatada võib saada ka välisinvestorite kindlus, mis tooks endaga kaasa investeeringute vähenemise Suurbritanniasse. Sellises olukorras väldiksin mina nende Briti ettevõtete aktsiate ostmist, mis on keskendunud eelkõige tulu teenimisele siseturult. Samuti pole teada, kuidas käitub Briti naela kurss, kui referendumilt tuleb jah-sõna EList lahkumisele. See tähendab, et referendum kätkeb endas investoritele ka valuutariski.

Põhja-Korea sarnaseks?

Mõttekoja Open Europe juhi Mats Perssoni sõnul kardavad pessimistid, et Suurbritannia võib Euroopa Liidust väljaastumisega muutuda selliseks isolatsioonis ja eralduses olevaks riigiks nagu Põhja-Korea. Optimistid usuvad, et Suurbritanniast saab uus Hongkong. Perssoni sõnul pole kumbki variant eriti reaalne.

Mulle valmistab Suurbritannia referendum pisut muret ja kindlasti ma ei tahaks näha Suurbritanniat väljaspool Euroopa Liitu. Suurbritannias on palju häid ettevõtteid ja olen ka ise aastate jooksul nendesse firmadesse investeerinud. Näiteks eelmise aasta teises pooles tulin kasumiga välja Briti luksustoodete valmistaja Burberry aktsiast. Praeguses olukorras ma Suurbritanniasse ei investeeriks, vaid ootaks referendumi tulemuse ära.

Hetkel kuum