Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 51aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasta pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

Admiral Markets ASi allutatud võlakiri 28.12.2027

Positsioon
Admiral Markets AS on juhtiv internetipõhiste kauplemisteenuste osutaja, kes pakub kauplemist Forex instrumentidega ning aktsiate, indeksite, väärismetallide, energia ja krüptovaluutade CFD-dega. Admiral Marketsi võlakirjad noteeriti Nasdaq Balti börside võlakirjanimekirjas 11. jaanuaril 2018. aastal. Võlakirja nimiväärtus on 100 eurot ja aastane intressimäär 8%, mida makstakse välja kaks korda aastas.

EfTEN Real Estate Fund III AS

Positsioon
EfTEN Real Estate Fund III AS (lühinimi: EFT1T) on Balti rahavoogu tootvasse ärikinnisvarasse investeeriv kinnisvarafond, mis on suunatud eelkõige jaeinvestoritele. Fondi juhib EfTEN Capital, mis on Balti riikide suurim ärikinnisvarale keskendunud fondivalitseja. Nasdaq Balti börside põhinimekirjas hakati EfTENi kolmanda kinnisvarafondi aktsiatega kauplema 1. detsembril 2017.

iShares MSCI Brazil Capped (EWZ)

Positsioon
iShares MSCI Brazil Capped ETF järgib MSCI Brazil 25/50 indeksit. ETF investeerib suure ja keskmise suurusega Brasiilia ettevõtetesse ning hõlmab 85% kogu turust. Suurima osakaalu (ligi 40%) instrumendist moodustab finantssektor. ETFi aastane haldustasu on 0,63% ning dividenditootlus ligi 1,7%. Fondi valuuta on dollar ning see on kaubeldav New Yorgi börsil. ETF on keskmisest kõrgema riskiga.

Tallink Grupp

Positsioon
AS Tallink Grupp on Euroopa juhtiv laevandusettevõte, mis pakub kvaliteetseid mini-kruiise, reisijate- ja ro-ro kaubaveo teenuseid Läänemerel. Ettevõttele kuulub kokku 18 alust - kruiisilaevad, kiired ro-pax laevad ja ro-ro kaubalaevad. Tegutsetakse laevaliinidel Eesti ja Soome, Soome ja Rootsi, Eesti ja Rootsi ning Läti ja Rootsi vahel. Peamistel liinidel hoitakse juhtivat turupositsiooni.

Statoil

Positsioon
Statoil ASA on Norra energeetikaettevõte ja ühtlasi Põhjamaade suurim ettevõte. Nii Oslo kui New Yorgi börsil noteeritud ning 67% ulatuses Norra riigile kuuluv Statoil uurib nafta ja maagaasi leiukohti ning toodab, transpordib, rafineerib ja müüb naftat ja maagaasi. Börsifirma tegutseb 37 riigis ning selle turuväärtus on ligi 55 miljardit dollarit.

Ryanair

Positsioon
Ryanair on Iiri odavlennufirma, mille aktsiad on noteeritud nii Iiri, kui ka Londoni börsil. 2016. aastal lendas Ryanairiga üle 106 miljoni reisija. Aastaks 2024 on seatud eesmärgiks lennutada 180 miljonit reisijat.

Apranga

Positsioon
Apranga on Baltikumi suurim rõivaste jaemüüja. Leedu ettevõtte tegutseb kõigis kolmes Balti riigis ning lisaks enda brändidele on sel veel ka frantsiisilepingud selliste tuntud kaubamärkide müügiks nagu Zara, Hugo Boss, Emporio Armani – kui nimetada vaid mõnda. Ettevõte loodi 1945. aastal ja Vilniuse börsi põhinimekirja kanti see 2005. aasta oktoobris.

Olympic Entertainment Group

Positsioon
Olympic Entertainment Group AS ja tema tütarettevõtted on juhtiv hasartmänguteenuste osutaja Balti riikides ning opereerib kasiinosid Poolas, Slovakkias, Valgevenes ja Itaalias. Lisaks tavakasiinodele pakub ettevõte ka internetikasiino teenuseid.

Microsoft

Positsioon
Microsoft Corporation on 1975. aastal Bill Gatesi ja Paul Alleni asutatud rahvusvaheline tarkvarafirma, mis on kogunud tuntust eelkõige oma operatsioonisüsteemiga Windows ja kontoritarkvaraga Microsoft Office. Ettevõtte aastane käive ulatub 85 miljardi euroni.

LHV Group allutatud võlakiri 29.10.2025

Positsioon
LHV Pank on 1999. aastal loodud Eesti kapitalil põhinev pank. AS LHV Pank pakub hoiuseid, ärilaene, arveldusteenust, väärtpaberivahendust, pensionifonde, liisingut ja varahaldusteenust nii eraisikutele kui ettevõtetele. 2005. aastal asutati LHV Group ning 2016. aastal noteeriti ettevõtte aktsia Nasdaq Tallinna börsil.

Ler¸y Seafood

Positsioon
Norra kontsern Leroy Seafood Group hõlmab endas suurt hulka väiksemaid allüksusi, mis tegelevad nii kalade püügi, - kasvatuse kui ka erinevate mereandide turustamisega. Maailma ühel suurimal lõhetootjal on tütarettevõtted Taanis, Prantsusmaal ja Portugalis.

Inbank allutatud võlakiri 28.09.2026

Positsioon
Inbank on välja kasvanud 2011. aastal loodud finantstehnoloogiaettevõttest Cofi. 2016. aasta septembris toimus Inbanki võlakirjade emissiooni eesmärgiks oli tugevdada ettevõtte kapitalistruktuuri ja turupositsiooni, toetada edasist kasvu ja laienemist uutele sihtturgudele ning kindlustada turvaline kapitalipuhver grupi ettevõtetele. Inbanki võlakirjad on vabalt kaubeldavad Tallinna börsil.

Berkshire Hathaway (BRK-B)

Positsioon
USA investeerimisfirma pikaajaline tegevjuht on maailma üks kõigi aegade edukaim investor Warren Buffett. Berkshire ja selle tütarfirmad hõlmavad suurel hulgal kõige erinevamaid ärivaldkondi, alates kindlustus- ja kommunaalteenustest kuni kinnisvara, raudteekaubaveo, panganduse ja jaemüügini. Ajavahemikus 1965-2015 kerkis Berkshire Hathaway raamatupidamisväärtus aktsia kohta 19,2% aastas. S&P 500 indeksi tootlus oli samal ajavahemikul 9,7% aasta kohta. 2017. aasta seisuga on ettevõtte turuväärtus enam kui 415 miljardit dollarit.

Baltic Horizon Fund

Positsioon
Baltic Horizon Fund on reguleeritud suletud lepinguline kinnisvarafond, mis on registreeritud Eestis. Fond sarnaneb rahvusvaheliselt tuntud REIT fondide kontseptiga kus lõviosa fondi üüritegevuse rahavoost makstakse regulaarselt välja investoritele. Fondi peamine fookus on investeerida ärikinnisvarasse Eestis, Lätis ja Leedus fokuseerides pealinnadele – Tallinn, Riia, Vilnius. Fondil puudub tähtaeg.

Apple

Positsioon
Apple Inc. on 1. aprillil 1976. aastal USAs asutatud rahvusvaheline ettevõte, mis toodab ja turustab personaalarvuteid ning mobiiliseadmeid. Lisaks pakub firma erinevat tarkvara, teenuseid, lisaseadmeid ja võrgulahendusi. Apple müüb oma toodangut globaalselt nii veebipoodide ja tavakaupluste kui lepinguliste edasimüüjate kaudu. Ettevõtte tuntuimad riistvaralised tooted on Macintoshi arvutid, iPod, iPhone ja iPad. Käive ulatus 2014. aastal 160 mld euroni.
Sulge Tutvustus

Revideerisin portfelli kulud

12. august 2017, 08:30
investor Toomas
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20170812/INVESTOR/170819932/AR/0/AR-170819932.jpg
Ainult tellijale

Otsin aktiivselt oma portfelli hoiustamiseks teenustasude poolest soodsaimat võimalust ning seetõttu vaatasin üle kõik oma viimaste aastate kulud.

Kasutan praegu Swedbanki kauplemiskontot ning võtsin luubi alla kõik viimase kahe aasta jooksul maksutud teenustasud. Mulle on teada, et LHV väärtpaberikontol on Balti aktsiate hoiustamine tasuta ning seal peab USA dividendidelt maksma ka poole väiksemat tulumaksu. Samas olen kuulnud, et tehingutasud on kodumaise panga puhul jällegi kõrgemad. Niisiis otsustasingi dividendilt makstava tulumaksu, tehingu- ja haldustasud juppideks lahti võtta ning kahe panga pakutavat omavahel võrrelda.

Suurt vahet ei ole

Pangast kahe viimase aasta väljavõtet vaadates ja kulusid tabelisse kandes avastasin, et olen tehingu- ja haldustasude ning dividendidelt makstavale tulumaksule kulutanud 2260,75 eurot. Suurima kulu sellest moodustas tulumaks dividendidelt, mida maksin 2 aastaga 1297,5 eurot, haldustasudele kulutasin 606,39 eurot ning tehingutasudele 356,86 eurot.

Kuna LHV pakub minu suurematele kuluartiklitele kõige paremaid soodustusi, võttes USA dividendidelt poole väiksemat maksu ning hoiustades Balti aktsiaid tasuta, vaatasin, millised oleks numbrid kodumaisesse panka kolides. Selgub, et kui Swedbankis maksin USA dividendidelt kahe aasta jooksul 607,24 eurot tulumaksu, siis täpselt sama perioodi vältel oleks LHVs kulunud 303,62 eurot, samuti oleksin kokku hoidnud Balti aktsiate hoiustamiselt 219,96 eurot.

Samas tuleb vaadata ka tehingutasude poolt, nendega kaotaksin LHV puhul märkimisväärselt. Kui oleksin teinud kõik oma viimase kahe aasta tehingud LHVs, oleksin maksnud 254,84 eurot rohkem. Samuti on kodumaises pangas kallimad välismaiste aktsiate hoiustamise tasud – ka selle pealt oleksin kaotanud 185,54 eurot. Kõiki teenustasusid ja kulusid arvestades oleks minu võit LHV puhul olnud kahe aasta peale 83,19 eurot.

Sain targemaks

Pean tunnistama, et algselt oli kontoväljavõttel seisvate teenustasude tõlgendamisega tükk tegemist. Nii näiteks tundus algul, et Swedbank on osa tehingute eest võtnud minult ainult 3,2 eurot ehk väiksemat tasu, kui ette nähtud.

Swedbank Marketsi valdkonnajuhi Andres Suimetsa selgitusel investor Toomasele aga mingeid soodustusi tehtud ei ole ning kõik teenustasud rakenduvad vastavalt Swedbanki kauplemiskonto hinnakirjale. „Erisused väljavõttel esinevad seoses emissioonidega, nagu näiteks LHV aktsia, võlakirja emissioonid, Inbanki emissioon ja Baltic Horizoni emissioon,“ märkis ta. „Nende puhul kauplemistasu ei rakendu vaid ainult tasu makse vastu väärtpaberitehingu eest, mis on 3,2 eurot,“ põhjendas Suimets väljavõttel sisalduvaid numbreid.

Lisaks tehingutasudele tekkis küsimusi ka haldustasude kohta. Nimelt avastasin väljavõttelt, et mitme aktsia puhul jääb kuine hooldustasu alla miinimumi ehk 3,2 euro. Samuti on maksnud mõni USA aktsiatega tehtud tehing alla panga miinimumi ehk 14,06 euro. „Hooldustasu miinimumi arvestatakse konto, mitte turu lõikes,“ selgitas Suimets, et vaadata tuleb suuremat pilti. „Miinimumtasusid tehingute puhul arvestatakse tehinguvaluutas,“ põhjendas ta ka seda, miks osa tehingute maksumus võib eurodes alla miinimumi jääda.

Sarnasus LHVga

Kuigi hinnakirjad võivad Swedbankil ja LHV-l kohati erineda, on hinnastamise põhimõtted kahel pangal küllaltki sarnased. Vallikivi kinnitusel vaadeldakse ka LHV haldustasud puhul kogu välisaktsiate positsiooni ühtse tervikuna. „Näiteks 30 000eurosele positsioonile rakendub 0,025protsendiline ja seda ületavale summale 0,015protsendiline kuutasu,“ sõnas ta. „Miinimumtasu 2 eurot iga turu lõikes eraldi ei lisandu,“ lisas Vallikivi.

Nii nagu Swedbankis ei rakendu ka LHVs esmaemissioonide puhul kauplemistasu. „Emissioonide puhul on LHV-l eraldi tasu ning see on 3 eurot, ilma protsendita,“ kinnitas Vallikivi. „LHV aktsiate märkimine oli meil aga tasuta.“

LHV maaklertegevuse juht tõi veel esile, et Balti- ja Põhjamaade aktsiate puhul on dividendide maksustamine sarnane Swedbankile. „Rakendub 15protsendiline tulumaksu määr,“ ütles Vallikivi. Ta lisas, et nagu Swedbankiski, rakendub LHVs kõikidele haldustasudele käibemaks. Tehingutasudele seda ei lisandu.

Suurbritannia tehingutasud on Vallikivi sõnul 0,8% + 11 eurot.

Soovitab Traderit

Kuigi tehingutasud on LHVs suuremad kui Swedbankis, arvab Vallikivi, et see probleem oleks lahendatav, kui hakkaksin kasutama kauplemisplatvormi LHV Trader. See aga eeldaks, et hakkaksin senisest aktiivsemalt börsidel kauplema. „Kui investor Toomas osutub aktiivsemaks kauplejaks, siis oleks talle sobivam madalamate tehingutasudega LHV Trader platvorm,“ arvas ta. „Lisaks võiks Toomasele huvi pakkuda ka LHV Venemaa suunaline pakkumine (rublades MICEX-il kauplemine) ning vajadusel saaks Toomas oma portfelli riske hajutada optsioonide ostmisega,“ loetles ta Traderi eeliseid.

Veel tõi Vallikivi kauplemisplatvormi eelistena esile selle, et tehingutasud oleksid 0,02 USA dollarit aktsia kohta. Seejuures tuleks aga arvestada 7 dollari suuruse miinimumtasuga. USA, Saksamaa ja Prantsusmaa aktsiate puhul rakenduks tehingutasu 0,2 protsenti ostusummast, kuid minimaalselt 8 eurot. Vallikivi juhtis minu tähelepanu ka sellele, et eri riikide ostude puhul võib rakenduda ka stamp tax, mis näiteks Rootsi puhul on 0,2 protsenti tehingusummast, kuid minimaalselt 60 Rootsi krooni.

Lisaks kinnitas Vallikivi, et Trader võimaldab ligipääsu eksootilistele turgudele ning ka selle platvormi puhul on tulumaks USA väärtpaberitelt 15 protsenti.

Miinustena tõi Vallikivi Traderi puhul välja veidi kõrgema haldustasu, mis oleks 0,0025 protsenti portfelli väärtusest kuus ja millele lisanduks igal kuul 10 eurot. „Lisaks ei ole Trader platvormis Balti ja Soome aktsiaid,“ nentis ta.

Erinevaid variante

Annan endale aru, et lisaks LHV Traderile on mul ka teisi variante. Välismaakleritest kauplemisplatvormidel LYNX ja Interactive Brokers, oleks tingimused kohati veel soodsamad. Samas tuleks nendel juhtudel arvestada teiste, tulude deklareerimist puudutavate ebamugavustega.

Veel pakkus Vallikivi mulle LHV Traderi kuldpaketti. „Kuna sinu portfellis on üle 100 000 euro raha, siis võiksime sulle soovitada LHV AU-kliendi paketti,“ pakkus ta. Sellisel juhul tuleks mul maksta igakuiselt 10 eurot fikseeritud teenustasu. Haldustasude pealt võidaksin aga nii palju, et 30 000 euro piiri ületavaid aktsiaid minu portfellis enam ei maksustataks. „Netokulu suureneks aastas 12 euro võrra, samas saaksid sa iga aasta protsendi hoiuseintressi kuni 100 000 euro sularaha pealt – praeguse cash'i juures oleks see 1100 eurot lisatulu aastas.“

Vallikivi pakkumine on küll ahvatlev, kuid siinkohal peaksin arvestama, et siis tuleb mul tehinguid hakata tegema eraisikuna, praegu kasutan selleks ettevõtte kontot.

Ühesõnaga mõtteainet on küllaga, mida nüüd vaagima asuda. Olen lootusrikas, et 100 korra mõõtmise peale teen lõpuks ikkagi õige lõike.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. August 2017, 13:53
Otsi:

Ava täpsem otsing