Äripäev • 19. november 2015 kell 4:00

Pangad, teie tund on tulnud

Juhtkiri  Foto: Anti Veermaa

Panganduses toimuvaid kiireid muudatusi on kasulik jälgida kõigil ettevõtetel, kirjutab Äripäev juhtkirjas.

Äripäeva eilne kaanelugu kirjutas järjekordsest ettevõttest, kes kinnitab kanda pankade mängumaal. Idee oma äri püsti panna sai “arvete eBay” Inwise’i asutaja Indrek Vilms ettevõtjatega suheldes, kes kurtsid pankade kaugenemist keskmistest ja pisematest ettevõtjatest.

Panganduses toimuvaid kiireid muudatusi on kasulik jälgida kõigil ettevõtetel, sest kiirus, paindlikkus ja asjaajamise lihtsus on kõigi ettevõtete klientidele eluliselt tähtsad märksõnad. 

Tugevate rahvusvaheliste regulatsioonide keskkonnas tegutsevate (suur)pankadega suhtlemise aeglus ja pakutavad jäigad tingimused ei sobi sageli ei laenuvõtjale ega investorile, ka rahaülekandeid ja digitaalseid maksevõimalusi pakuvad juba paljud iduettevõtted, kes on taibanud, mida klient ootab.

See ei tähenda muidugi, et suurpangad päevapealt klientideta jääksid. Konservatiivsem ja leplikum, samuti vähem informeeritud kunde pöördub ikka nende poole, sest mitmelgi juhul võivad pikka aega tegutsenud suurpangad partnerina tunduda usaldusväärsemad. Ent kas või LHV toimetamine pisikesel Eesti turul näitab, et pisemal ja paindlikul on võimalik edukalt hakkama saada ka keskkonnas, mida on aastate jooksul peetud lootusetult rahvusvaheliste suurkorporatsioonide vahel ära jagatud mängumaaks.

Pangad eelistavad suuri ja vanu

Inwise on üks paljudest pankade kannale astuvatest ettevõtetest, mille asutajad on märganud, et sageli osutub ettevõtetele pankadega suhtlemisel takistuseks vähene tagatis, väike käive või lühike tegutsemisajalugu. Pangad eelistavad suuri kliente ja ennast tõestanud ettevõtteid, aga samal ajal otsib investor oma säästudele paremat tootlust kui pankade pakutav. Idee pakkuda ettevõtetele ja investoritele võimalust teha tehinguid netioksjoni kaudu – kauba/teenuse müüja saab raha kiiremini kätte, sest ostja asemel tasub arve investor, kes otsib lühiajalist rahapaigutuse võimalust – on iseenesest lihtne ja asjaolusid arvestades ka loogiline idee. 

TransferWise’i võidukäik ja rivaliteet pankadega maailmas on palju tähelepanu saanud mitmel põhjusel ja hoolimata sellest, et ettevõte on kahjumis. Edukas rahakaasamine ­nimekatelt investoritelt, ühe asutaja Kristo Käärmanni esikoht rikaste edetabelis – aga ka väsimatu promo ja oma loo jutustamine kaasa­haaraval viisil, millest traditsiooniliste valdkondade esindajatel on nii palju õppida. Pikaajalises perspektiivis on kasumisse jõudmine kahtlemata oluline, ent nii või teisiti on TransferWise end äriajalukku kirjutanud.

Valikuvõimaluste rohkus on tervitatav

Tähelepandav on, et sageli asutavad pankadega konkureerivaid või nende poolt liiga jäigalt kaetud teenuste turgu endised pankurid. Inwise’i tõmbas käima ligi 15aastase panganduskogemusega Indrek Vilms. Inbanki eesotsas on Hansapanga kogemusega Priit Põld­oja ja Jan Andresoo, kes suutsid pärast pangakssaamist vaatamata sellega seotud kulude suurenemisele alustava ettevõtte kohta korralikku kasumit näidata ning järelmaksuportfelli aasta jooksul lausa 40 protsenti suurendada.

Missugused plaanid on ekspankur Indrek Neiveltil, Linnar Viigil ja Hansapanga kunagistel IT-juhtidel, kes asutasid finantsettevõtte Elementare, saab avalikkus peatselt ilmselt lähemalt kuulda.Kliendi seisukohast on valikuvõimaluste rohkus igati tervitatav. Suurpankadel on aga põhjust oma turuosa pärast muretseda ja end innovatsioonile avada.

Hetkel kuum