Kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex?

Alex on 37aastane kahe lapse isa, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses. Ameti tõttu tunneb Alex end internetis koduselt, samuti on tal selge inglise, rootsi, soome ja vene keel.

Sel kevadel sai Alex ühe õnnestunud tehingu eest kopsaka, mitme kuupalga suuruse preemia, samuti oli tema tulumaksutagastus ootamatult suurem. Kokku langes talle sülle 10 000 eurot, millega mees otsustas teoks teha ammu hautud plaani: proovida kauplemist.

Alex on aktsia- ja valuutaturge jälginud kõrvalt mõnesuguse huviga juba varem, ta on katsetanud kauplemist virtuaalportfelliga ning osalenud paar aastat Börsihai mängus. Nüüd tunneb ta end sedavõrd kindlalt, et julgeb proovida ka reaalse rahaga börsil mängimist.

Ettevaatliku mehena ei taha Alex endale esialgu liiga kõrgeid sihte seada. Ise on ta mõelnud, et kui õnnestub investor Toomase tootluse eesmärki (12% aastas) edestada, oleks väga hästi. Teenitud kasumit - kui kõik peaks laabuma - mõtleb Alex esialgu samuti kauplemiseks kasutada. Kui aga teenistust peaks juba päris palju kogunema, on tema unistus üllatada oma peret ühe talvise soojamaareisiga. Kui kauplemisega peaks õnnestuma sissetulekut veelgi märkimisväärsemalt kasvatada, siis kavatseb Alex panustada teenitud raha muretu vanaduspõlve kindlustamiseks.

Alles oma kauplejatee alguses seisev Alex ei ole veel endale kindlat kauplemisstiili ega -strateegiat valinud; ta pole kindel, milline strateegia talle enim sobibki. Seepärast on ta otsustanud esialgu ennast mitte piirata, vaid proovida ära erinevad ideed ja erinevad teed. Aastaid kauplemist pealt vaadanuna on tal tekkinud mõtteid ja ideid, mida ta kindlasti kasutada kavatseb. Samuti on Alex otsustanud end mitte ajaliselt piirata ning katsetada nii päevasisest kauplemist kui ka pikaajaliste panuste tegemist.

Oma perele elatist teenida kavatseb Alex endiselt müügijuhina. Põhitöö ja pereelu jätavad talle kauplemisega tegelemiseks aega vaid tund-paar hilisel õhtul või varasel hommikul. Kauplemisega ta põhitööd asendada ei plaani, mistõttu pole ka tal nui neljaks õnnestumise survet, mis kummitab paljusid professionaalseid kauplejaid. Ta on ka teadlik kauplejate kõige raskemast kutsehaigusest - oskamatusest rahulikult paigal olla - ja kavatseb ennast selles suhtes rangelt jälgida. Ehk teisisõnu on tema moto: kui ei ole ühtki head kauplemisideed, tuleb rahakotirauad kinni hoida.

Samal ajal kauplejana alustamisega hakkab Alex pidama blogi, kuhu paneb igal argipäeval kirja talle tulnud kauplemisideed, õnnestunud ja ebaõnnestunud tehingud, oma mõtted ja tunded. Sellest blogist loodab Alex endale ka veidi teistsugust moraalset pidepunkti - kui tuleb tehinguidee, mida on häbi blogisse kirja panna, ju siis on parem jätta see idee üldse teoks tegemata.

Sulge Tutvustus

Kaupleja Alex: proovin lõksust pääseda

31. mai 2018, 16:30
Kaupleja Alex sattus Petrobrasi aktsiatega plindrisse.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180531/TRADER/180539926/AR/0/AR-180539926.jpg

Üleeile ostetud Petrobras hoiab mind lõksus: ma ei saa võtta rohkem riske enne, kui selle positsiooniga on kõik korras. Pean sellest lõksust pääsema, kui tahan ka teiste aktsiatega kaubelda.

Muidugi läksin Petrobrasis lühikeseks valel ajal, kuid see ei olnud suur viga võrreldes sellega, et võtsin liiga suure positsiooni: 500 aktsiat. Selle lühikese positsiooni lukustamiseks läksin ka 500 aktsiaga pikaks.

Omad vitsad peksavad

Nüüd olengi hädas: Petrobrasi positsioon on mu plaanitud riskihalduse jaoks liiga suur. Ma ei saa võtta rohkem riske ega avada uusi positsioone. Aga tahaks, sest mul on mitu ideed.

Samuti ei tea ma täpselt, mis Petrobrasiga edasi juhtuma hakkab. Kui ta emmas-kummas suunas liikuma hakkaks, oleks tore, siis sulgeks ma vastupidise positsiooni ja naudiks sõitu. Aga kui ta ei hakka liikuma? Kui ei hakka liikuma kohe tükk aega, nädal, paar nädalat, kuu?

Seda ma ka ei taha, et üks positsioon mu portfelli teadmata pikaks ajaks nii-öelda ära ummistab. Seepärast püüan täna Petrobrasist vabaneda.

Püüan pääseda ravimiarendaja rongile

Üks tehing, mis mul mõttes mõlgub, on seotud taas ravimiarendajaga. Nasdaqil noteeritud Dermira on, nagu nimi ka viitab, dermatoloogiliste haiguste vastu ravimite väljatöötaja.

Dermiral läks tänavu veebruaris kehvasti – akne vastu mõeldud ravimi kandidaat põrus kolmanda ehk viimase astme katsetustes. Sellest ravimist ootasid nii analüütikud kui ka firma ise müügihitti.

Turu reaktsioon läbikukkumisele oli julm: varem 25-27 dollari ümbruses kaubelnud Dermira aktsia kaotas ühe päevaga väärtusest ei rohkem ega vähem kui kaks kolmandikku. Biotehnoloogia aktsiad on ikka tõepoolest Ameerika mäed!

Nüüd aga on Dermira lähenemas järgmise tähtsa verstapostini. Nimelt läheneb 30. juuni, tähtaeg, mis ajaks peab USA ravimiamet FDA otsustama, kas annab Dermira teisele ravimikandidaadile müügiloa. Praegu Glycopyrronium tosylate nime kandev (kui müügiluba käes, mõtleb firma marketingiosakond arvatavasti mingi lühikese ja lööva nime välja) ravimikandidaat aitab inimesi haigusliku liighigistamise vastu.

Ravimikandidaat tegi kõik katsed edukalt läbi ja üsna tõenäoliselt saabki müügiloa. See ei ole küll selline hitt nagu oleks olnud akne ravim, aga siiski päris kindlalt aktsia hinda omajagu tõstev faktor. Seega proovin Dermira aktsiaga teha kaasa tõusu FDA otsuseni kuu aja pärast - seesama taktika, millest ma varem rääkisin: ülesjooks ehk run-up.

Uus katse igava sakslasega

Samuti lähen uuele katsele Saksa telekomigigandi Deutsche Telekomiga. Mäletatavasti võtsin nädala alguses seal positsiooni, millest stop-loss order mind päev hiljem välja viskas.

Nüüd tudeerisin graafikut siit- ja sealtpoolt ja olen uuesti arvamisel, et aktsia on oma põhjad ära teinud. Edasi võiks tulla sõit tasapisi ülespoole.

Niisiis üritan võtta uut positsiooni ja järgnevat tõusu kaasa teha. Kui pikalt, seda näitab aeg.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
31. May 2018, 16:04

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing