Kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex?

Alex on 37aastane kahe lapse isa, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses. Ameti tõttu tunneb Alex end internetis koduselt, samuti on tal selge inglise, rootsi, soome ja vene keel.

Sel kevadel sai Alex ühe õnnestunud tehingu eest kopsaka, mitme kuupalga suuruse preemia, samuti oli tema tulumaksutagastus ootamatult suurem. Kokku langes talle sülle 10 000 eurot, millega mees otsustas teoks teha ammu hautud plaani: proovida kauplemist.

Alex on aktsia- ja valuutaturge jälginud kõrvalt mõnesuguse huviga juba varem, ta on katsetanud kauplemist virtuaalportfelliga ning osalenud paar aastat Börsihai mängus. Nüüd tunneb ta end sedavõrd kindlalt, et julgeb proovida ka reaalse rahaga börsil mängimist.

Ettevaatliku mehena ei taha Alex endale esialgu liiga kõrgeid sihte seada. Ise on ta mõelnud, et kui õnnestub investor Toomase tootluse eesmärki (12% aastas) edestada, oleks väga hästi. Teenitud kasumit - kui kõik peaks laabuma - mõtleb Alex esialgu samuti kauplemiseks kasutada. Kui aga teenistust peaks juba päris palju kogunema, on tema unistus üllatada oma peret ühe talvise soojamaareisiga. Kui kauplemisega peaks õnnestuma sissetulekut veelgi märkimisväärsemalt kasvatada, siis kavatseb Alex panustada teenitud raha muretu vanaduspõlve kindlustamiseks.

Alles oma kauplejatee alguses seisev Alex ei ole veel endale kindlat kauplemisstiili ega -strateegiat valinud; ta pole kindel, milline strateegia talle enim sobibki. Seepärast on ta otsustanud esialgu ennast mitte piirata, vaid proovida ära erinevad ideed ja erinevad teed. Aastaid kauplemist pealt vaadanuna on tal tekkinud mõtteid ja ideid, mida ta kindlasti kasutada kavatseb. Samuti on Alex otsustanud end mitte ajaliselt piirata ning katsetada nii päevasisest kauplemist kui ka pikaajaliste panuste tegemist.

Oma perele elatist teenida kavatseb Alex endiselt müügijuhina. Põhitöö ja pereelu jätavad talle kauplemisega tegelemiseks aega vaid tund-paar hilisel õhtul või varasel hommikul. Kauplemisega ta põhitööd asendada ei plaani, mistõttu pole ka tal nui neljaks õnnestumise survet, mis kummitab paljusid professionaalseid kauplejaid. Ta on ka teadlik kauplejate kõige raskemast kutsehaigusest - oskamatusest rahulikult paigal olla - ja kavatseb ennast selles suhtes rangelt jälgida. Ehk teisisõnu on tema moto: kui ei ole ühtki head kauplemisideed, tuleb rahakotirauad kinni hoida.

Samal ajal kauplejana alustamisega hakkab Alex pidama blogi, kuhu paneb igal argipäeval kirja talle tulnud kauplemisideed, õnnestunud ja ebaõnnestunud tehingud, oma mõtted ja tunded. Sellest blogist loodab Alex endale ka veidi teistsugust moraalset pidepunkti - kui tuleb tehinguidee, mida on häbi blogisse kirja panna, ju siis on parem jätta see idee üldse teoks tegemata.

Sulge Tutvustus

Kaupleja Alex: ma ei usu Netflixi

29. mai 2018, 16:00
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180529/TRADER/180529573/AR/0/AR-180529573.jpg

Täna plaanin teha midagi, mis mõnele võib tunduda lausa pühaduseteotus: müüa lühikeseks miljonite harrastusinvestorite lemmikut Netflixi.

Ma ei mõista, kust kohast leiab Netflixi voogedastusteenus igas kvartalis nii palju uusi kliente. Laienemine on muidugi hea, ja ma isegi usun, et Netflixist võib saada omalaadne telekom koos stabiilse kassavooga, kuid minu arvates on see mäng liiga kaugele läinud.

Turukapitalisatsioon ettevõttel, mis on kõigest voogedastusteenuse pakkuja, isegi kui ta pakub ka omatoodetud sisu, ületab Walt Disney oma ning küündib 152 miljardi dollarini.

Ujun vastuvoolu

Stabiilne kassavoog on muidugi hea. Positiivsetest asjaoludest kõneledes märgin veel, et Netflixil on nii efektiivne juhtkond, et suutis 1990ndatest pärineval äril otsa ümber pöörata ja muuta ettevõtte edukaks. Kui keegi ei mäleta, siis alustas Netflix DVD-plaatide rentimisega automaatide kaudu, selliste, millest ostame Coca-Colat või kohvi. See mudel osutus umbteeks (meenutage, millal vaatasite viimati DVD-lt filmi ja üldse filmi rentisite) ning juhtkonnal oli julgust äri formaati muuta ja samu filme internetis pakkuma hakata.

Aga aktsia hind on aasta algusest kerkinud 83%! Mulle ei meeldi need "moodsad" väärtpaberid, mida kõik ostavad, sest ostsid endale ka teenuse ning leiavad nüüd, et Netflix on "meie oma". Usutavalt lõpeb nii kiire lend ka sama kiire korrektsiooniga, mis mulle mõned kümned dollarid sisse toob.

Trend on sinu sõber, nagu öelda tavatsetakse - seda muidugi. Aga Netflixi tõusutrend näib olevat lõppenud. Siin üks põhjendus ka fundamentaalanalüüsi sõpradele: aktsia P/E ehk hinna ja tulu suhe on juba 210, mis on päris hullumeelne arv. Edasivaatav hinna ja tulu suhe (Forward P/E), kui isegi suurendada kasumit kolmekordseks, pole ikkagi kesine - 76.

Ajal, mil neid ridu kirjutan, maksab Netflixi aktsia eelturul umbes 350 dollarit. Tahangi umbes sellisel hinnatasemel aktsiat müüa. Stop-lossi panen tasemele 355 dollarit, mis on mõnikümmend senti eelmisel reedel saavutatud ajaloolisest tipust kõrgemal.

Samuti on eelturul miinuses S&P futuurid. See tähendab, et kui tuleb hindade korrektsioon, isegi kui ainult lokaalne, hakatakse esimeses järjekorras müüma neid aktsiaid, mille tõus on hiljuti olnud väga tugev.

Kus ma kasumi fikseerin? Selle ülesande lahendan hiljem. Mäletate, kuidas mul naftaga läks - panin positsiooni kinni kõige paremas kohas. Võtsin kõigest kaks dollarit barreli kohta, oleksin võinud võtta kuus.

Toomas andis mulle idee

Teise tänase kauplemisidee sain oma healt sõbralt investor Toomaselt. Toomas kirjutas esmaspäeval, kuidas Brasiilias on veoautojuhtide streik halvanud kogu riigi majanduse, seda kõrgete kütusehindade pärast.

Toomase hinnangul võib minna nii, et riigi enamusosalusega naftafirma Petrobrasi majandushuvid tuuakse ohvriks populismile. See võib tähendada kõike muud kui head Petrobrasi aktsiatele. Selle info valguses pole kauplejal teist võimalust kui Petrobrasi lühikeseks müüa.

Pean aga kaaluma, kas ma mitte hiljaks pole jäänud. NYSE-l kaotas Petrobrasi aktsia eelmise nädalalõpuga ligi 20% ja on täna eelturul veel 12% allpool, ajal mil siinseid ridu kirjutan. Võib-olla ongi see kogu langus ja ma jäin rongile hüppamisega hiljaks. Aga võib-olla ka pole, sest Petrobrasi aktsia on ka kolme dollari piiril kaubelnud.

Igav sakslane lõi mind jalaga

Täna lendasin välja oma Deutsche Telekomi pikast positsioonist, mida eile igavaks sakslaseks nimetasin. Arvasin, et lugesin aktsiagraafikust välja, et aktsia tegi eelmisel neljapäeval põhja, alustas ülespidi trendi ja seetõttu on turvaline pikaks minna.

Võta näpust: justkui mind kiusates hakkas aktsia pärast minu ostu vaikselt allapoole tiksuma ega lõpetanud seda enne, kui oli täna hommikul minu stop-loss orderist möödunud. Mind löödi turult minema. Sain 42 eurot kahjumit.

Järeldan, et sisenesin liiga vara. Deutsche Telekomis pikaks minna on endiselt hea idee, kuid enne tuleb oodata languse lõppemist. See, et langus neljapäeval lõppes, oli silmanähtavalt valehäire.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. May 2018, 16:53

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing