Kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex?

Alex on 37aastane kahe lapse isa, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses. Ameti tõttu tunneb Alex end internetis koduselt, samuti on tal selge inglise, rootsi, soome ja vene keel.

Sel kevadel sai Alex ühe õnnestunud tehingu eest kopsaka, mitme kuupalga suuruse preemia, samuti oli tema tulumaksutagastus ootamatult suurem. Kokku langes talle sülle 10 000 eurot, millega mees otsustas teoks teha ammu hautud plaani: proovida kauplemist.

Alex on aktsia- ja valuutaturge jälginud kõrvalt mõnesuguse huviga juba varem, ta on katsetanud kauplemist virtuaalportfelliga ning osalenud paar aastat Börsihai mängus. Nüüd tunneb ta end sedavõrd kindlalt, et julgeb proovida ka reaalse rahaga börsil mängimist.

Ettevaatliku mehena ei taha Alex endale esialgu liiga kõrgeid sihte seada. Ise on ta mõelnud, et kui õnnestub investor Toomase tootluse eesmärki (12% aastas) edestada, oleks väga hästi. Teenitud kasumit - kui kõik peaks laabuma - mõtleb Alex esialgu samuti kauplemiseks kasutada. Kui aga teenistust peaks juba päris palju kogunema, on tema unistus üllatada oma peret ühe talvise soojamaareisiga. Kui kauplemisega peaks õnnestuma sissetulekut veelgi märkimisväärsemalt kasvatada, siis kavatseb Alex panustada teenitud raha muretu vanaduspõlve kindlustamiseks.

Alles oma kauplejatee alguses seisev Alex ei ole veel endale kindlat kauplemisstiili ega -strateegiat valinud; ta pole kindel, milline strateegia talle enim sobibki. Seepärast on ta otsustanud esialgu ennast mitte piirata, vaid proovida ära erinevad ideed ja erinevad teed. Aastaid kauplemist pealt vaadanuna on tal tekkinud mõtteid ja ideid, mida ta kindlasti kasutada kavatseb. Samuti on Alex otsustanud end mitte ajaliselt piirata ning katsetada nii päevasisest kauplemist kui ka pikaajaliste panuste tegemist.

Oma perele elatist teenida kavatseb Alex endiselt müügijuhina. Põhitöö ja pereelu jätavad talle kauplemisega tegelemiseks aega vaid tund-paar hilisel õhtul või varasel hommikul. Kauplemisega ta põhitööd asendada ei plaani, mistõttu pole ka tal nui neljaks õnnestumise survet, mis kummitab paljusid professionaalseid kauplejaid. Ta on ka teadlik kauplejate kõige raskemast kutsehaigusest - oskamatusest rahulikult paigal olla - ja kavatseb ennast selles suhtes rangelt jälgida. Ehk teisisõnu on tema moto: kui ei ole ühtki head kauplemisideed, tuleb rahakotirauad kinni hoida.

Samal ajal kauplejana alustamisega hakkab Alex pidama blogi, kuhu paneb igal argipäeval kirja talle tulnud kauplemisideed, õnnestunud ja ebaõnnestunud tehingud, oma mõtted ja tunded. Sellest blogist loodab Alex endale ka veidi teistsugust moraalset pidepunkti - kui tuleb tehinguidee, mida on häbi blogisse kirja panna, ju siis on parem jätta see idee üldse teoks tegemata.

Sulge Tutvustus

Kaupleja Alex: igav, kuid usaldusväärne sakslane

28. mai 2018, 18:45
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180528/TRADER/180529621/AR/0/AR-180529621.jpg

Täna tegin kaupleja kohta mõneti ootamatu panuse: ei mingit toorainete, ravimikandidaatide ja internetiaktsiate tulevärki, vaid hoopis igav Saksa telekom.

Otsustasin, et Deutsche Telekomi (DTE) langus on piisavalt kaua kestnud. Kõik mured, mis ettevõttel võivad prognooside kohaselt olla ja tulla, on juba kuhjaga aktsia hinnast maha lahutatud. Lisaks meeldib mulle ka aktsiagraafik.

Graafik annab mulle tuge

Nimelt tegi DTE aktsia oma põhja neljapäeval, mil leidis aset ka ettevõtte tulevikuväljavaadete tutvustus investoritele. Reedese kauplemise käigus tehti kõrgem tipp kui neljapäeval ja ka kõrgem põhi. Sellist olukorda, kus järgmise päeva põhi ja tipp on eelmise omadest kõrgemad, peetakse suunamuutuse alguseks. Ehk lihtsamalt öeldes näitab graafik, et DTE aktsia peaks nüüd nina ülespoole pöörama.

Praegu sõltub kõik sellest, kuhu tulevad tänased põhi ja tipp. See kas annab kinnitust või siis mitte. Ajal, mil neid ridu kirjutan on päeva põhi madalamal ja tipp sealsamas, kus reedel. Aga kauplemispäev pole veel läbi.

Igatahes ostsin enne lõunat 200 Deutsche Telekomi aktsiat turuhinnaga (13,405 eurot). Stop-lossi panin 13,19 euro juurde. See on madalamal kui neljapäevane põhi, nii et kui hind sealt läbi põrub, on kogu mu idee üldse vale ja mingist ülespoole suunamuutusest veel rääkida ei saa.

Pisut igav ettevõte

Neljapäeval ettevõtte plaane tutvustades ütles firma tegevjuht Tim Hoettges, et "Me võime olla pisut igavad, pisut saksalikud." Samas lisas ta: "Kui Deutsche Telekom ütleb, et teeb midagi, siis ta ka teeb seda."

Mida ta siis ütles, et teeb? Aga seda: kasv kõigis osakondades - Saksamaal, muus Euroopas ja Ameerika Ühendriikides. Käibekasv kuni 2% aastas igal aastal kuni 2022. aastani. Kasumikasv 2-4%. Kõrgem dividend - 0,7 eurot tänavu võrreldes mulluse 0,65 euroga.

Deutsche Telekomi on kritiseeritud koduturul vana koolkonna vasejuhtme liigse eelistamise eest: sel põhjusel minevat valguskiudu kasutavad konkurendid arenguga mööda. Nüüd teatas firma, et viib 2021. aastaks valguskaabli kahe miljoni majapidamiseni.

Veel on Saksa telekommunikatsioonihiidu kritiseeritud suurostu pärast USAs, kus Deutsche telekomi tütarfirma T-Mobile ostab firma nimega Sprint. Tehing on tõesti keerukas ja kallis ning ilmselt põhjustab ettevõttele paariks aastaks negatiivse kassavoo. Samas jõuab T-Mobile sellega USA turul päris tippude sekka ja kahe firma liitmisel tekkiv sünergia võiks ka nii mõnedki miljardid säästa.

Üldiselt arvan, et DTE aktsia ei peaks aasta lõikes olema sugugi kolmandiku odavam, nagu ta praegu on. Probleeme on, tõsi, aga mitte niipalju, mitte selle raha eest. Nii näivad ka teised arvavat, miks muidu hind pärast investorite konverentsi ülespoole pööras. Püüan nüüd selle trendiga kaasa sõita.

Uitmõte jäi teoks tegemata

Minu reedesest uitamisest biotehnoloogiasektoris ei sündinud midagi - Achillion Pharmaceuticalsi aktsia hind minu müügiorderit ei puudutanud ja seetõttu jäi ka ta lühikeseks müümata.

Laupäevase Achillioni presentatsiooni kohta on veebis materjali vähe, välja arvatud ettevõtte enda pressiteade. See muidugi räägib õnnestumisest- nii selles sektoris pressiteateid sõnastataksegi. Aga ükski biotehnoloogiaguru pole veel võtnud Twitteris vaevaks neid andmeid kommenteerida, sestap ei tea ma, kui puhta kullana tasub firma teadet võtta.

Põhjus on ka lihtne: täna on USAs mälestuspäev, mis on riigipüha ja puhkepäev ning seetõttu ei tööta ka turud, aktsiad ei tõuse ega lange, agentuurid ei anna reitinguid ja kommentaatorid ei kommenteeri. Tuleb oodata homseni.

Reedel lõi üks allapoole torganud hinnapiik mu EDP positsiooni minema. Sellest on kahju, sest ma ise arvan, et idee oli - ja on praegugi - hea. Aga seda viga ma uuesti ei tee, et võtan uue positsiooni ja lasen end ka sealt minema pühkida, nagu eelmisel nädalal korra juhtus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. May 2018, 17:58

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing