Kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex?

Alex on 37aastane kahe lapse isa, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses. Ameti tõttu tunneb Alex end internetis koduselt, samuti on tal selge inglise, rootsi, soome ja vene keel.

Sel kevadel sai Alex ühe õnnestunud tehingu eest kopsaka, mitme kuupalga suuruse preemia, samuti oli tema tulumaksutagastus ootamatult suurem. Kokku langes talle sülle 10 000 eurot, millega mees otsustas teoks teha ammu hautud plaani: proovida kauplemist.

Alex on aktsia- ja valuutaturge jälginud kõrvalt mõnesuguse huviga juba varem, ta on katsetanud kauplemist virtuaalportfelliga ning osalenud paar aastat Börsihai mängus. Nüüd tunneb ta end sedavõrd kindlalt, et julgeb proovida ka reaalse rahaga börsil mängimist.

Ettevaatliku mehena ei taha Alex endale esialgu liiga kõrgeid sihte seada. Ise on ta mõelnud, et kui õnnestub investor Toomase tootluse eesmärki (12% aastas) edestada, oleks väga hästi. Teenitud kasumit - kui kõik peaks laabuma - mõtleb Alex esialgu samuti kauplemiseks kasutada. Kui aga teenistust peaks juba päris palju kogunema, on tema unistus üllatada oma peret ühe talvise soojamaareisiga. Kui kauplemisega peaks õnnestuma sissetulekut veelgi märkimisväärsemalt kasvatada, siis kavatseb Alex panustada teenitud raha muretu vanaduspõlve kindlustamiseks.

Alles oma kauplejatee alguses seisev Alex ei ole veel endale kindlat kauplemisstiili ega -strateegiat valinud; ta pole kindel, milline strateegia talle enim sobibki. Seepärast on ta otsustanud esialgu ennast mitte piirata, vaid proovida ära erinevad ideed ja erinevad teed. Aastaid kauplemist pealt vaadanuna on tal tekkinud mõtteid ja ideid, mida ta kindlasti kasutada kavatseb. Samuti on Alex otsustanud end mitte ajaliselt piirata ning katsetada nii päevasisest kauplemist kui ka pikaajaliste panuste tegemist.

Oma perele elatist teenida kavatseb Alex endiselt müügijuhina. Põhitöö ja pereelu jätavad talle kauplemisega tegelemiseks aega vaid tund-paar hilisel õhtul või varasel hommikul. Kauplemisega ta põhitööd asendada ei plaani, mistõttu pole ka tal nui neljaks õnnestumise survet, mis kummitab paljusid professionaalseid kauplejaid. Ta on ka teadlik kauplejate kõige raskemast kutsehaigusest - oskamatusest rahulikult paigal olla - ja kavatseb ennast selles suhtes rangelt jälgida. Ehk teisisõnu on tema moto: kui ei ole ühtki head kauplemisideed, tuleb rahakotirauad kinni hoida.

Samal ajal kauplejana alustamisega hakkab Alex pidama blogi, kuhu paneb igal argipäeval kirja talle tulnud kauplemisideed, õnnestunud ja ebaõnnestunud tehingud, oma mõtted ja tunded. Sellest blogist loodab Alex endale ka veidi teistsugust moraalset pidepunkti - kui tuleb tehinguidee, mida on häbi blogisse kirja panna, ju siis on parem jätta see idee üldse teoks tegemata.

Sulge Tutvustus

Kaupleja Alex: parandasin kiiruga vigu

30. mai 2018, 16:30
Kaupleja Alex
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180530/TRADER/180539972/AR/0/AR-180539972.jpg

Eilne kauplemispäev lõi mu korraks rööpast välja ja ähvardas lõppeda suure kahjumiga. Õnneks kogusin end kiiresti.

Eile USA turu avanedes läksin kohe Petrobrasi 500 aktsiaga lühikeseks, sest uskusin, et Brasiilia probleemid jätkuvad ja riigi suurosalusega naftafirma on lõpuks see, kes kõige rohkem kahju kannab.

Panin Petrobrasi positsiooni lukku

See oli minust järelemõtlematu: positsioon oli liiga suur minu riskipiiri jaoks, 100 aktsiat oleks olnud paras. Samuti oleksin pidanud ootama esimeste turu avanemisjärgsete võnkumiste lõppu. Kohe sain karistada - aktsia hakkas hoopis kiiresti tõusma, tehes tasa osa esialgsest langusest ja lüües mind suurde miinusesse.

Ühel hetkel sain aru, et ma ei saa lubada kahjumi kasvamist veel suuremaks ning otsustasin positsiooni nii-öelda lukustada. Tavaliselt minimiseerin võimaliku kahjumi stop-loss orderiga. Seekord oli aktsia liikumine aga liiga kiire, ma ei jõudnud stop-lossi seada ja kui positsioon oli juba mitmesaja euroga miinuses, oli mul ka häbi nii palju kaotada. Pealegi uskusin endiselt Petrobrasi edasisse langusse.

Niisiis kasutasin lukustamist (Lock). See käib nii, et ma avasin samal ajal teistpidise positsiooni, minnes Petrobrasi aktsias pikaks. Ostsin kõigepealt 200, seejärel 300 aktsiat ja sain 500 aktsiale keskmise hinna 10,11 dollarit. Samal ajal on mul 500 aktsiat lühikeseksmüüdud keskmise hinnaga 9,62 dollarit.

Nüüd, ükskõik kui palju aktsia hind ka ei tõuse, kompenseerib mu kaotuse avatud lühikeses positsioonis pikk positsioon. Jääb üle oodata uue languse algust, et siis pikk positsioon sulgeda ja jätkata lühikesega.

Netflix põhjustas peavalu

Netflix, mida ma ka eile lühikeseks müüsin, näitab praegu mu portfellis kasumit, aga põhjustas mulle ka kõvasti peavalu.

Nimelt otsustas ettevõtte aktsia eile turupäeva alguses uue ajaloolise tipu teha ja päästis sellega valla minu stop-loss orderi. See tundus mulle selleks korraks selle idee lõpuna, kuid siis vaatasin USA indekseid ja üldist müügisurvet turul ning otsustasin, et täna pullid rohkem tegusid ei tee.

Rikkusin kaupleja reegleid ja panin Netflixis välja uue lühikese positsiooni, selsamal tasemel, kus stop-loss mind välja visanud oli. Ega kahetsenud, sest aktsia sulgus 349,41 dollari tasemel, aga mina müüsin ta lühikeseks 355,55 dollari juures. Pole veel aeg tibusid lugeda, aga mulle kohe ei meeldi see metsik pullitrend Netflixi juures.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. May 2018, 16:27

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing