Ärisuhe kui abielu: probleemide ennetamiseks lepi kokku mängureeglid

  Viiskümmend-viiskümmend põhimõttel loodud äriühing võib olla nii jackpot kui õudusunenägu, kõik sõltub põhikirjast, leiavad advokaadid.  

  Osanike vaheliste vaidluste lahendamisi tuleb praktikas ette igapäevaselt. Suuremat osa neist oleks saanud ennetada ettevõtet luues, tõdevad TRINITI partner, vaidlustiimi juht ja vandeadvokaat Erki Vabamets ning TRINITI äriõiguse töögrupi juht ja vandeadvokaat Martin Järve saates "Triniti eetris".

  “Minu soovitus on, et kahe mehe firmas, kus osalused on võrdselt jaotatud, tuleks igal juhul võtta endale juhatuse liikme koht. Seda seetõttu, et kui on 50-50 alustel loodud ettevõte ja üks on juhatuses, siis enam teda sealt välja ei saa. See, kes juhatuses on, kontrollib aga kõike alustades pangaarvest, tehingute tegemisest, lõpetades raamatupidaja endale sobiks vahetamisega,” kirjeldab Vabamets olukorda, kus ettevõtte struktuur enda jaoks läbi pole mõeldud.  

  Tema sõnul on igal juhul mõistlik juhatusse minna ka olukorras, kus endal tegelikult pole huvi juhtida. “Seda kasvõi sellepärast, et oleks ettevõtte asjadest pilt ees.”  

  Järve lisab, et variant, et kõik ühingu liikmed on juhatuses, ei ole üldse halb. “Juhatuse puhul saab kaaluda veel võimalust, et by default on kõik juhatuse liikmed oma õigustes võrdsed. Igaüks saab ettevõtet esindada ja tehinguid teha.”  

  Järve sõnul on pahatahtliku tegevuse ennetamiseks võimalik seda õigust ka piirata ja panna liikmetele ühine esindusõigus. “Näiteks, kui tahetakse müüa ühingule kuuluv auto, saab seda teha kõikide nõusolekul. Siin tuleme aga jälle 50-50 osaluste juurde tagasi: ühest küljest on see hea, sest üks ei saa nii öelda pätti teha, sest teine toimib kontrollfunktsiooninina.”  

  Samas tekitab see olukorra, kus kui üks juhatuse liige on puhkusel, peab ta ikkagi digiallkirju andma kasvõi lihtsatele igapäevastele tehingutele ja ka see ei ole ideaalne, arutleb Vabamets.  

  Praktilisi näiteid, kuidas juba ettevõtet luues võimalikke probleeme vältida ja põhikirja olulisusest tuleb samuti saates juttu.  

  Ka arutlevad Järve ja Vabamets uue osa võõrandamise regulatsiooni teemal, mis juba on probleeme tekitanud. Milliseid probleeme ja mida teha, et neid vältida, kuula saatest.  

  Saadet juhib Sigrid Hiis.

  Fotol TRINITI äriõiguse töögrupi juht ja vandeadvokaat Martin Järve ning TRINITI partner, vaidlustiimi juht ja vandeadvokaat Erki Vabamets. Foto: Sigrid Hiis.  

  • Triniti eetris
  • 13.03.2024
  KIIRUS:
  Ärisuhe kui abielu: probleemide ennetamiseks lepi kokku mängureeglid
 • Hetkel kuum