24. märts 1996 kell 22:00

Venemaa ja Jaapan tõhustavad koostööd

Ikeda visiit oli esimene Jaapani välisministri visiit Moskvasse viimase kahe aasta jooksul ning see aitas ette valmistada president Boriss Jeltsini ning Jaapani peaministri Ryutaro Hashimoto kohtumist 19.--20. aprillil Moskvas peetaval tuumaohutuse alasel tippkohtumisel.

Kohtumisel väljendasid Jeltsin ja Ikeda toetust 1993. aasta Tokio deklaratsioonile, mis kutsub üles pikaleveninud vaidlust Venemaa poolt teises maailmasõjas okupeeritud Jaapani saarte üle kiiresti lahendama. Seni ei ole Moskva ja Tokio formaalselt rahu sõlminud ning vaidlus on takistanud ka Jaapanit Venemaale investeerimast. Kõnelustel Ikedaga lubas Venemaa välisminister Jevgeni Primakov saarte demilitariseerimist kiirendada.

Primakov ja Ikeda leppisid kokku läbirääkimiste jätkamise üle Jaapani traalerite kalastamise üle vaidlusalustes vetes. Vene piirivalve on mitmel korral Jaapani aluste pihta tule avanud, mille tagajärjel osa laevu on põhja lastud ning meeskonnaliikmeid haavatud.

Jaapani-Venemaa majandussidemete komisjoni kohtumisel nõudis Tokio Moskvalt läbirääkimiste tähtaja määramist, mil hakatakse arutama Venemaa 1,1 miljardilise võla restruktureerimist.

Uudisteagentuuri Interfax teatel leppisid pooled Venemaa peaministri Oleg Soskovetsi sõnul kokku ka 500 miljoni dollari suuruses humanitaarabi laenus Venemaale ning selle kasutamise põhimõtetes. Soskovetsi sõnul kasutatakse osa laenust investeerimisprojektide finantseerimiseks Venemaa Kagu-Ida piirkonnas. Venemaa ja Jaapan kavatsevad peagi taaskohtuda, et arutada laenu kasutamise üksikasju. REUTER-ÄP

Hetkel kuum