4. august 1996 kell 22:00

Maamõõtmine vajaks kuni 50 miljonit krooni

Raude rääkis, et 15. augustiks peavad kõik maakonnad maa-ametile esitama oma rahalised nõuded, mis pärast töötlemist esitatakse valitsusele seisukohavõtuks. «Pisarad maamõõduraha vähesuse üle tuleks kõik Toompeale suunata, sest tegemist on poliitilise otsusega,» lausus Raude. Ta kinnitas, et ilmselt piisaks vähemast kui 50 miljonist, kuna enamik maatükke tagastatakse vastavalt seadusele omanike pärijate kulul.

Teatavasti jõustus 7. juunil maareformiga seotud õigusaktide muutmise seadus, mille järgi peab riik viie kuu jooksul, s.o 7. novembriks 1996, jõudma lõpetada riigi kulul maa mõõtmised. Selleks on õigus vaid endistel maaomanikel, nende abikaasadel ja lastel.

Maakonniti on pilt Raude sõnul erinev, osas maakondades on maamõõtmiseraha alles, osas üle kulutatud. Tänavu eraldati maade tagastamiseks riigieelarvest 27,2 mln kr, mis on 10 mln kr vähem kui 1995. a, mil maade tagastamise tempo oli samas aeglasem tänavusega võrreldes. Seetõttu tekkis rahapuudus juba juunis. Raude andmeil saadi augusti alguse seisuga valitsuse ja erastamise reservfondist juurde 6,5 mln kr. Kokku 33,7 mln kroonist on maakondadele üle kantud 26,2 mln krooni.

Litsentsi maade mõõtmiseks on saanud 232 Eesti firmat ja eraisikut. Maamõõtmine läheb maksma 3000 kuni 5000 kr. Tallinnas ja selle lähiümbruses, kus nõudlus suurem, on hind kõrgem.

ASi Velto maamõõtmise projektijuht Madis Lemsalu sõnul maksab näiteks Tallinna aedlinnas Muugal suvilakrundi väljamõõtmine ja vormistamine keskmiselt 3000 kr, linnakrunt 4000--5000 kr. Krundi suurus hakkab tema sõnul hinnas kaasa mängima ülehektariliste maatükkide puhul. Ehkki krundi mõõtmine võtab aega ühe päeva, võtab vormistamine tohutu bürokraatia tõttu aega 3-4 kuud.

Lemsalu märkis, et enamik maamõõdutöid on tehtud eraisikute raha eest, vaid üksikud proovimõõtmised riigi tellimusel. «Pole seni riigilt raha kätte saanud. Summa on tühine, nii et võime selle koolirahaks lugeda,» lausus ta.

Lemsalu sõnul on riigi hinnad naeruväärsed. «1,6ha maatüki mõõtmise eest maksavad nad koos käibemak-suga 3600 kr. Selle töö tegelik turuhind on 5000 kr,» ütles ta. «Kui keegi soovib tellida riigi kulul maa mõõtmise, küsime raha ette. Kui riik ära maksab, saab klient raha tagasi,» selgitas Lemsalu firmas kehtestatud korda.

Hetkel kuum