12. august 1996 kell 22:00

Nokia kontsernil halvad ajad selleks korraks möödas

Tegemist on suurima päevatõusuga alates läinud sügisest, mil kurss langema hakkas.

Nokia aruanne avaldas nagu tavaliselt mõju ka teistele sama tegevusharu aktsiatele. Ericsson tõusis kolme krooni võrra, antenne valmistav Allgon, mis on Nokia suurklient, tõusis 4,50 võrra. Nokia ise oli päeva 3. enimkaubeldud aktsia, mille käive ulatus 197 mln kroonini.

Nokia on veendunud, et halvim on selleks korraks seljataga. Mobiiltelefonid, mis tootsid I kvartalis kahjumit, andsid II kvartalis väikese kasumi. Nokia kinnitusel tendents jätkub ning aasta teisel poolel annavad mobiiltelefonid «veelgi parema tulemuse kui teises kvartalis».

Nokia aruande toon on optimistlik ning kontserni juht Jorma Ollila tõdes, et «saavutasime eesmärgid, mis me endale teiseks kvartaliks seadsime.»

Tulemused on aga oluliselt tagasihoidlikumad kui mullu, mil Nokia börsiväärtus ulatus 180 mld Rootsi kroonini. Kaks kolmandikku kasumist on kaotatud ning seda peamiselt mobiiltelefonide tõttu. Praegu on Nokia börsiväärtus ligikaudu 80 miljardit krooni.

Nokia I poolaasta maksustamiseelne kasum oli 1,13 mld marka, kõrvutatuna 3,02 mld margaga mullu samal ajal. Teises kvartalis teenis Nokia 728 miljonit marka.

Kui palju kontserni eri harud teenivad, aruandest ei selgu. Mobil Phones, mis on jõudnud kasumisse, suurendas II kvartalis läbimüüki 30% võrra 4,9 mld margani. Surve hindadele on suur ning kontsernil tuli kõrvale heita vanad mudelid.

Juunis tuli turule Nokia uus digitaaltelefon 8110. Augustis tuleb välja uus täiendatud Nokia 9000 Communicator, mis ühendab taskutelefoni ja 386 protsessoriga arvuti.

Nokia Telecommunications ehk mobiiltelevõrk koos sinna juurde kuuluva tehnoloogiaga suurendas käivet teises kvartalis 23 protsendi võrra 3,2 miljardi margani. See tegevusharu hoidis kontserni tulemusi üleval aasta algul, kuid käive on väiksem kui mobiiltelefonidel.

Probleemide kuhjudes möödunud aastal otsustas Nokia müüa tegevusharud, mis ei ole seotud mobiiltelefonide tootmisega. Nii kaabli- kui teleritootmine, mis tõi kontsernile suuri kahjumeid, on müüdud. DI-KL

Hetkel kuum