5. september 1996 kell 22:00

Ühispank hakkas andma pikaajalist eluasemelaenu

Ühispanga laenuosakonna juhataja Andrus Kimber ütles, et laen on mõeldud eluaseme ostmiseks, renoveerimiseks või ehitamiseks.

Kimberi sõnul peab taotlejal olema Ühispangas pangakonto, kuhu on laekunud ühe kuu töötasu. Laenuvõtja netosissetulek peab olema vähemalt 3000 krooni kuus.

Laenu minimaallimiit on 30 000 krooni. Kimberi sõnul sõltub laenu maksimaallimiit laenutaotlejast, aga põhiprintsiibina ei tohi tagasimakse ja intressi summa ületada 30 protsenti perekonna igakuisest netosissetulekust.

Laenu võtmine eeldab omafinantseerimist 30 protsendi ulatuses.

Laenu pikkus on 5--10 aastat. Intress on seotud Saksa marga liboriga ja on keskmiselt 12%. Võimalik maksepuhkus, kus laenuvõtja maksab pangale tagasi ainult intressi, on kuni üks aasta, ütles Kimber.

Laenu tagatiseks sobib ostetava eluaseme pant ja lisatagatiseks vajaduse korral veel muu kinnisvara ja ehitised. Tagatis peab katma laenusummat vähemalt 130 protsendi ulatuses ja olema kindlustatud laenu kestuse ajal. Laen makstakse välja osade kaupa või korraga.

Pikaajaline laen tagastatakse graafiku alusel võrdsete osade kaupa iga kuu.

Kimberi sõnul finantseerib Ühispank pikaajalist eluasemelaenu välispanga laenu abil, ent ta ei täpsustanud välispanga nime.

Ühispanga nõunik Andres Lill ütles, et ta ei saa kommenteerida, kas Ühispank finantseerib eluasemelaenu sellenädalasest saja miljoni kroonisest võlakirjade emissioonist.

Esimesena hakkasid Eesti kommertspankadest 11,5--13% intressiga pikaajalist eluasemelaenu andma Hansapank ja Hoiupank, juunis liitus nendega ka Tallinna Pank.

Tallinna Panga krediididivisjoni projektijuhi Meelis Niine sõnul on huvi eluasemelaenu vastu väga elav. Tallinna Pank on laenu andnud umbkaudu 350--370 inimesele summas 25--30 miljonit krooni. Pangal oleks aga võimalik laenu välja anda kaks korda enam.

Hoiupanga laenuosakonnast öeldi, et ka nende pangas on huvi laenu vastu suur. Kokku on laenu antud 146,5 miljoni krooni väärtuses, augustis rahuldatati taotlusi 22 miljoni krooni ulatuses.

Suurt huvi eluasemelaenu vastu tunnevad Hansapanga laenuametniku Helen Sepa sõnutsi ka nende kliendid. BNS-ÄP

Hetkel kuum