27. oktoober 1996 kell 22:00

Tallinna meeriks Vilba ja Tartusse Seli

Koonderakonna juht Tiit Vähi sõnas, et esimese valiku õigus peab nendes linnades olema võitnud parteil.

Reformi- ja koonderakonna koalitsiooni korral Tallinnas ja Tartus jääb reformierakonna valida, kas ta soovib linnapea või volikogu esimehe kohta.

Reformierakonna kandidaat Tallinna linnapea kohale Priit Vilba ütles eile õhtul pärast kohtumist valimisliidu Tallinn juhi Robert Lepiksoniga, et ta sai ettepanekud mõjuvõimu jaotamiseks Tallinnas. Need puudutasid linnapea ja aselinnapeade ning volikogu esimehe ja tema asetäitjate ametiposte, ütles Vilba. Reformierakonna vastust oodatakse täna kella 17.00ks.

Vilba sõnul on reformierakonna ja valimisliidu Tal-linn programmilised seisukohad väga lähedased. Rahutuks teeb ainult see, et valimisliit Tallinn ei ole ühtne, st praegune linnapea Jaak Tamm püüab sealt lahti kangutada kuut raeklubi liiget, ütles Vilba.

Jaak Tamm ütles, et koostöö reformierakonnaga on valimisliidu Tallinn kuuele-seitsmele raeklubi liikme jaoks peaaegu võimatu. Tamm ei välistanud võimalust, et Tallinnas võtavad võimu keskerakond, raeklubi ja kaks vene parteid (kokku 34 kohta 64st).

Robert Lepikson sõnas, et valimisliit Tallinn ei lagune enne, kui parempoolse koalitsiooni moodustamine on võimatu. Lepikson ütles, et ta on valmis loobuma Tallinna linnapea kohast ja hakkama volikogu esimeheks. «Kasutades Kallase sõnu, mõjuvad mulle näkkusülitamisena reformierakonna pakkumised tulla üle nende paati,» toonitas Lepikson.

Tartus peab valimised võitnud reformierakond läbi-rääkimisi nii valimisliiduga Tartu 2000, mida juhib senine linnapea Väino Kull kui ka Isamaaliidu-Mõõdukate ühendusega, kelle kandidaat on Tõnis Lukas.

Kull ütles, et ta ei ole linnapea kohale naelutatud. Lukase sõnul pole temal volitusi loobuda linnapeaks kandideerimast. Reformierakonna Tartu linnapeakandidaat Neinar Seli kordas, et ta on 100% kindel linnapeaks saamises.

Hetkel kuum