21. jaanuar 1997 kell 22:00

Spetsialist eksitab reakodanikku

Äripäevas nr 9, 16. jaanuar 1997 kirjutas Lauri Reinberg Eesti kõrgemast kommertskoolist artikli finantsinvesteeringute maksustamisest.

Nimetatud artikli autor on finantsinvesteeringute maksustamist käsitledes teinud kahjuks olulise vea ja osundanud oma kirjutises ka erastamisväärtpaberitele (EVP) kui väärtpaberitele, milliste müümise järel toimub tulumaksu määramine samuti nagu teiste väärtpaberite puhul.

Selline info autoriteetses majandusväljaandes tekitab kodanikele, kes oma erastamisväärtpaberite eest erastatavate ettevõtete aktsiaid soetavad, otsest majanduslikku kahju.

Asi on selles, et riigi maksuametil on siin oma käsitlus ja ainult temale mõistetav loogika -- kuna erastamisväärtpaberid on teile kingitud (mis sest, et enamasti selle eest, mis teilt või teie vanematelt rööviti), siis neil ei ole soetamismaksumust.

Sellest tulenevalt ei ole soetamismaksumust riigi maksuameti arvates ka erastamisväärtpaberite eest soetatud aktsiatel (?).

Niisiis on juhul, kui te üldiselt ostate ühtede väärtpaberite eest teisi, mõlema jaoks soetamismaksumuseks tehingu väärtus.

Kui aga ühelt poolt tasutakse erastamisväärtpaberitega, siis nende eest ostetud väärtpaberitel, aktsiatel näiteks, soetamismaksumus puudub ja tulumaksu tuleb aktsiate müügil tasuda kogu saadud summalt.

Olukorrast on väljapääs, mis aitab riigi maksuametnike puudulikust kooliharidusest tingitud käsitluse neutraliseerida -- enne erastamisväärtpaberite eest aktsiate ostmisele asumist tuleks kõigil oma erastamisväärtpaberid müüa sõbrale ja sama summa eest tagasi osta.

Kuivõrd maksustatavat tulu sellest ei teki, siis kaotate ainult teenustasu, võita võite aga mitmeid tuhandeid kroone.

Pisut irooniline toon minu kirjutatud loos on tingitud sellest, et just samal teemal on praegu käsil kohtuvaidlus riigi maksuametiga. Nimetatud kohtuvaidlus on juba jõudnud Tallinna ringkonnakohtu menetlusse.

Hetkel kuum