30. märts 1997 kell 22:00

Rakvere kombinaat jahib uut sigalat

Toomas Kõuhkna ütles, et Simuna sigala finantseerimise otstarbekuse peab veel kord üle vaatama lihakombinaadi tegevdirektsioon, kes teeb ettepanekud nõukogule.

Väikesigala abistamise idee tuli seakasvatajatelt endalt. Rakvere lihakombinaadi poole pöördumiseks sai Simuna sigala juhtkond innustust möödunud sügisel, mil Rakvere kombinaat sekkus Eesti kõige suurema sigala ASi Ekseko rahastamisse.

«Minu seisukoht on, et nii väikest sigalat pole mõtet aidata. Aga mõned nõukogu liikmed on seisukohal, et Rakvere peaks oma tootmist rohkem toormega tagama,» lausus Kõuhkna.

«Kui Eksekosse investeeritakse 20--25 miljonit krooni, millega kindlustatakse pool Rakvere lihakombinaadi tootmisvajadusest, siis annaks 2--3miljoniline investeering vaid 1,25 protsenti kombinaadi vajadusest.»

Toomas Kõuhkna sõnutsi edestab Rakvere lihakombinaadi poolt talvel Viljandimaal ostetud AS Ekseko tänaseks oma äriplaani ning suure tõenäosusega hakkab eelmisel aastal 23 miljoni kroonise kahjumiga lõpetanud seafarm igakuiselt 1,5 miljonit kasumit teenima juba lähikuudel. «Täna oleme me seisukohal, et kui kuskilt üldse kasumit tuleb, siis on see Ekseko,» ütles ta. «Kui veebruaris hakkas Ekseko lähenema nullile, siis märtsis tuleb kassavoog juba positiivne.»

Lihaühistu Viru juhatuse esimees Urmas Laht ütles, et lisaks Eksekole saavad tänu kõrgele sealiha hinnale praegu kasumit ka teised seafarmid. «Ka minu väike sigalakompleks oli aasta esimestel kuudel tublis kasumis,» lausus ta. «Ma kardan aga, et sealiha hind lähiajal 26 kroonilt kukub, kuna mujalt riikidest sisse toodava liha hind on madal.»

Mullu ulatus ASi Ekseko käive 55 mln ja kahjum 23 mln kroonini. Märtsi lõpuks on ettevõttes 35 000 siga.

1997. a esimese poolaastaga investeerivad Maapank ja Ühispank Eksekosse 25 mln krooni, mille osaliselt tagab Rakvere lihakombinaat. Viimane on omavahenditest ASi Ekseko pannud 7,5 mln krooni. Peale selle loodab Ekseko tänavu kaasata 7 mln kr Phare abiprogrammist.

Hetkel kuum