17. aprill 1997 kell 22:00

Tallinn tõstab maksu ja võtab laenu

240 mln krooni ehk 30 mln Saksa marga suuruse laenu saamiseks peab linn läbirääkimisi rahvusvahelise investeerimisfirmaga. Tallinna rahandusameti peaökonomisti Sven Heili sõnul pole tegu Nomuraga, kes korraldas Tallinna eelmise võlakirjaemissiooni.

Tallinna aselinnapea Ants Leemets ütles, et linn vajab täiendavaid vahendeid investeeringute stabiilsuse tagamiseks. Ilma laenudeta kahaneksid investeeringud järgmisel aastal 120 mln kroonini, märkis Leemets.

Tallinna investeeringute maht oli 1995. aastal 100 mln, eelmisel aastal 500 mln ja selleks aastaks on planeeritud 307 mln krooni.

Leemetsa sõnul on kohaliku müügimaksu kehtestamine tõenäoline järgmise aasta teisest poolaastast.

1% müügimaks lisatakse 18protsendilisele jaeteenuste käibemaksule ja esialgsete arvutuste kohaselt peaks see linnaeelarvesse juurde tooma aastas 120 mln krooni. Leemetsa ütlusel võimaldaks müügimaks suurendada linna järgmise aasta investeeringuid ligi 50 mln krooni võrra.

Sven Heil märkis ühe võimaliku ohuna, et laekuvat kohalikku maksu hakatakse kasutama linnavalitsuse majanduskuludeks, mitte investeeringuteks.

Leemetsa sõnul ei peaks linn investeerima kommunaalmajandusse ja soojamajandusse, mille peaks kinni maksma eelkõige tarbija.

Praegu kehtib 0,5protsendiline müügimaks Haapsalus ja linnapea Urmas Suklesi sõnul on see end igati õigustanud. Lõpliku otsuse nii laenu kui müügimaksu osas langetab linnavolikogu.

Hetkel kuum