29. mai 1997 kell 22:00

Kas Läti ärikliima rahuldab Eesti ettevõtjaid?

Läti ärikliima rahuldab igati. See on mõnusam kui näiteks Leedus. Lätis on see mõnusalt internatsionaalne, mis on tingitud venekeelse elanikkonna suurest osakaalust.

Arvutifirma mätta otsast vaadates on natuke seda tunda, et ega kohalikele muidugi suurt ei meeldi, kui eestlased sinna lähevad ja nende kodumandril äri teevad. Aga üldiselt on suhted väga head. Kontaktide süvenedes pinged maanduvad, kuigi väikeseid intriige on siiski pidevalt. Aga pole ju äri, kus neid ei oleks.

Arvutitootjana oleme ikkagi kolm-neli korda suuremad, kui seda on kohalikud tootjad ja selles mõttes vaadatakse ikka alt üles. Kõik tahaksid nagu koostööd teha, seda muret ei ole, et keegi sooviks jalga taha panna. Ainult et kui nad kõik koos asja kallale asuksid, siis võiksid nad suuri asju korda saata. Õnneks pole nad seda veel teinud.

Nii et kokkuvõttes hindaksin sealset õhkkonda mõnusalt asjalikuks ja Eesti imago on lõunanaabrite juures väga hea.

Arvan, et makromajan-duse poole pealt liiguvad asjad praegu Lätis heas suunas.

Mul on selline tunne, et makromajanduslik tervis on Lätis isegi parem kui Eestis. Kaldun arvama, et Eestis on tegemist juba kohati üle-kuumenemisega, lõuna-naabrite juures saab õnneks veel küllalt rahulikult asju ajada.

Sümpaatne on see, et Lätis tegeletakse väga tõsiselt privatiseerimisküsimustega ja viimane peaminister suudab majandusreforme edukalt tagant lükata.

Kuigi hetkel ei saa väga konkreetseid näiteid siin tuua, on mul usku, et kohe-kohe hakkab Läti majanduses suuri asju toimuma.

Samal ajal just selline ettevõtluskeskkond on mõnevõrra vähem sõbralik kui meil. Põhjuseks ilmselt kultuurilised erinevused, aga ka totaalne maksude eest kõrvalehoidmine ja korruptsioon. Need on oluliselt suuremad probleemid kui Eestis ja teevad ettevõtluskliima ebatervemaks. Nii et ettevõttel on lihtsam töötada Eestis kui näiteks Riias.

Hetkel kuum