19. november 1997 kell 22:00

EVPde kasutamisaeg võib kujuneda pikemaks

Eile Hansapanga korraldatud seminaril ettevõtjatele esinenud majandusminister Jaak Leimann kinnitas, et valitsus pakub välja EVPde kasutusaja edasilükkamise mitte lühikeseks ajaks, vaid mitmeks aastaks.

Rahandusministeeriumi teatel on EVPde kasutamise tähtaja pikendamise eelnõu seotud kolme seaduse muutmisega. Neist erastamisseaduse muudatus sätestab EVPde kasutamise viimaseks päevaks 1. detsembri 2000.

Peale selle tehakse ettepanek muuta tähtaegu õigusvastaselt võõrandatud vara maksumuse määramise ja kompenseerimise seaduses ja omandireformi aluste seaduses.

Missugused tähtajad EVPde kasutamiseks neil juhtudel sätestatakse, ei soovinud rahandusministeeriumi erastamisväärtpaberite talituse juhataja Lelo Liive enne valitsuse istungit nimetada.

Novembri alguses kukkus EVP hind börsil 0,4 kroonilt 0,3 kroonile ja on jäänud sellele tasemele.

EVP eilne sulgemishind oli 0,345 krooni.

Talinvesti maakleri Meelis Männiku sõnul on praegune EVP hind reaalne. Ma ei usu, et EVPde kasutusaja pikendamine oleks edaspidiste muutuste või languse põhjuseks, lausus ta.

Männik lisas, et EVPde turukursi langus ei ole olnud seotud läheneva kasutusaja lõpuga, kuna kõik teadsid, et valitsus seda aega pikendab.

Praegu kehtiva seaduse kohaselt saab õigusvastaselt võõrandatud vara eest kompensatsiooni EVPdes määrata kuni 1. juulini 1998 ja vara eest tasumisel kasutada EVPsid kuni 31. detsembrini 1998.

Oktoobri lõpuks oli elektroonilisel kujul EVPsid välja antud nimiväärtuses 12,7 miljardit krooni, millele lisandus 2,15 miljardit krooni, mis kasutati ära RKO arvestuskaartidelt (nn kollastelt kaartidelt) korterite erastamiseks. Kokku oli emiteeritud 14,6 miljardit EVP-krooni. Kustutatud oli 10. novembriks 6,6 miljardit EVP-krooni.

Erastamisväärtpaberite oodatav lõppsumma on 16--16,5 miljardit krooni.

Hetkel kuum