27. november 1997 kell 22:00

Tütarfirmad võtavad Rakvere lihakombinaadilt kasumi

Rakvere lihakombinaadi peadirektor Peeter Maspanov peab kombinaadi konsolideeritud bilansi võimaliku kahjumi allikaks Riia lihakombinaati Rigas Miesnieks. Lätis asuva Rakvere lihakombinaadi tütarettevõtte käesoleva aasta kasumiprognoos on küll 1,2 mln krooni, kuid Maspanovi sõnul on vähetõenäoline, et ettevõte jõuab kasumisse.

«Näha on, et nad jäävad sellel aastal kahjumisse,» lausus Maspanov. «Teadsime seda juba ostes, sest ega häid ettevõtteid muidu ei müüda.»

Käesoleva aasta kümne kuu tulemuste põhjal on Riia lihakombinaat kahjumis. Kui suur on ettevõtte kahjum, ei soovinud Maspanov öelda.

Eeldades, et Rakvere lihakombinaat täidab oma 21 miljoni kroonise kasumiprognoosi ja ASi Ekseko kahjum ei ületa selleks aastaks planeeritud 5,7 mln krooni, peaks ettevõtte konsolideeritud bilansi kahjumisse viimiseks ületama Riia tehase kahjum 15 mln krooni.

Rigas Miesnieksi kümne kuu orienteeruv kahjum oli 12 miljonit krooni. Eelmisel aastal teenis Rigas Miesnieks üle kolme miljoni krooni kasumit.

Rakvere lihakombinaadi konsolideeritud bilanss oli esimesel poolaastal 6,5 mln krooniga kahjumis.

Peeter Maspanovi sõnul on võimalik, et Rakvere lihakombinaat ise ületab oma kasumiprognoosi, sest aasta lõpus lihakombinaadi toodete müük traditsiooniliselt suureneb. «Kakskümmend üks miljonit krooni kasumit teenime kindlasti täis,» lisas Maspanov.

Võrreldes novembriga tahab Rakvere lihakombinaat suurendada järgmisel kuul oma toodete müüki 18 protsendi võrra.

Rakvere lihakombinaadi enamusosalusega Eesti suurim seavabrik AS Ekseko oli oktoobris esimest korda jooksvas kasumis, teenides kuuga 154 000 krooni kasumit. Ettevõtte selle aasta kümne kuu kahjum on 6,1 miljonit krooni.

Rakvere lihakombinaadi infojuhi Andrit Heidovi sõnul loodab Ekseko ka novembris ja detsembris jooksvasse kasumisse jõuda. «Ekseko on tootmises saavutanud stabiilsuse, toodangu kvaliteet on tõusnud, samuti on Rakvere kombinaadi näol olemas kindel turustuskanal,» lisas Heidov.

Rakvere lihakombinaadil on 70% Ekseko aktsiaid.

Peeter Maspanov on varem öelnud, et Rigas Miesnieks tahetakse muuta avalikuks aktsiaseltsiks. Maspanovi sõnul võib Rigas Miesnieks saada börsiettevõtteks kõige varem järgmise aasta I poolaastal. «Nad peavad enne oma majandustulemusi parandama,» lisas Maspanov.

Rigas Miesnieksi 10 kuu käive oli 247 mln krooni. Ettevõtte turuosa Lätis on langenud 15--17 protsendini.

Rigas Miesnieksi aktsiakapital on 48 mln krooni. Rakvere lihakombinaadile kuulub 85% ettevõtte aktsiatest, ülejäänud aktsiate omanikud on Riia lihakombinaadi töötajad.

Hetkel kuum