11. mai 1998 kell 22:00

Tartu kinnisvarafirmad hindade suhtes eri meelt

Elevust on tekitanud ASi Pindi Kinnisvara Tartu büroo juhataja Mait Marrani pessimistlik tulevikunägemus, milles ta ennustab korterihindade märgatavat langust ja paanikat Tartu kinnisvaraturul.

Ta kutsub üles kinnisvaraomanikke oma vara kohe ja kiiresti müüma, sest hind kukub kindlasti ja ei jõua tänasele tasemele tagasi niipea.

«Korteritehingute hulk on vähenenud, müüjaid on palju ja ostjaid vähe,» iseloomustas Marran tänast olukorda Tartu kinnisvaraturul. Tema sõnul on kinnisvaratehingute vähesuse põhjused ostujõuliste klientide nappus ja pankade karmistatud nõuded laenutaotlejaile.

ASi Eravara juhatuse esimees Andrus Koslov tunnistas, et korteriturg on Tartus soikunud, aga hindade edasist langust ega ka tõusu ta ei prognoosi. Tema sõnul ei osta kortereid enam need, kes mullu üleliigset raha kinnisvarasse paigutasid.

«Viimase poole aastaga on korterite hinnad Tartus 5--10% langenud, kuid praeguseks on hinnatase stabiliseerunud ja hakkab taas tõusma,» märkis ASi Tõnisson Kinnisvara tegevdirektor Andres Joosep.

Tema sõnul on kõige nõutavamad 1--2toalised mugavustega korterid. Vahepealset korteriostubuumi põhjendas ta mõnede suuremate riiklike ja munitsipaaltellimustega, mis mõjutasid hinnataset Tartu korteriturul.

«Hind enam ei kuku, renoveeritud korteritel see pigem tõuseb,» ütles ASi Arco Vara Tartu büroo juhataja Tarmo Hendrikson. Tema sõnul ei taheta enam remontimata ja halvas seisus kortereid ning nende hind tõepoolest alaneb pidevalt.

«Inimesed on taas pisut vaesemaks jäänud ja kinnisvarafirmad püüavad midagi ette võtta, et turgu elavdada,» kommenteeris Hendrikson Pindi Kinnisvara üleskutset kohe ja veidi odavamalt oma kortereid müüma hakata.

Võrreldes möödunud aastaga on pangad eluasemelaenu andmise tingimusi pisut karmistanud. Korteri ostmisel peab omafinantseering olema 35% ja lisatagatise andmise korral 20%. Möödunud aastal olid need protsendid vastavalt 30 ja 10.

«Paljudele on piduriks saanud seegi, et eluasemelaenu taotleja töötasu peab enne laenu saamist vähemalt kaks kuud meie panka olema laekunud,» märkis Hoiupanga Tartu laenujuht Siivi Raup.

Tema sõnul on maksujõulised pangakliendid esimese laenuvõtmise ringi juba ära teinud ja seetõttu Tartus väga suurt nõudlust eluasemelaenu saamiseks pole.

«Liisingu saamine pole küll mullusega võrreldes keerulisemaks muutunud ja pakkumine ületab nõudlust,» ütles ASi Hansa Liising Tartu esinduse juhataja Jaan Liitmäe. Tema sõnul aktiviseerivad liisingufirmad Tartus tegevust, et uusi kliente leida.

«Meie nõuded pole karmistunud, aga kõik oleneb liisinguvõtja sissetulekust,» märkis ASi Ühisliising Tartu kontori juhataja Aivar Rooksoo. Ka ASi Hoiupanga Liising Tartu direktor Urmo Kivikas kinnitas, et vähegi mõistlikul kliendil nende juures probleeme ei teki.

Hetkel kuum