16. juuni 1998 kell 22:00

Ühispank ootab valitsuselt otsust Maapanga suhtes

Ühispank on esitanud valitsusele ja Eesti Pangale nägemuse Maapanga hoiuste päästmiseks ja ootab vastust hiljemalt neljapäevaks.

«Meie oleme oma pakkumuse teinud ja kuna neljapäeval on Maapanga aktsionäride koosolek, peaks valitsus ja keskpank oma vastuse andma enne neljapäeva,» ütles Ühispanga avalike suhete osakonna spetsialist Andres Aarma.

Aarma ei soovinud selgitada, milline on Ühispanga esitatud pakkumise sisu. Ta kinnitas, et Maapanga varadest piisab vaid osa klientide hoiuste katmiseks.

«Ühispank tegutseb praegu agendina ja üritame leida võimalikult soodsa lahenduse, kuid meie ei kavatse mingeid majanduslikke riske võtta,» märkis Aarma. «Kui valitsus suudab leida viisi riskide katmiseks ja see ei hakka meid majanduslikult mõjutama, oleme põhimõtteliselt nõus ka kõigi hoiuste ülevõtmisega.»

Valitsuse ja keskpanga esialgne kava nägi ette, et Maapanga eraõiguslikke hoiuseid ja laene võtaksid võrdses koguses üle Ühispank ja Hansapank.

Hansapank aga teatas, et on valmis ostma üles vaid 50 miljoni krooni väärtuses Maapanga laene.

«Ma saan aru, et sellest pakkumusest ei oldud huvitatud, seega on see küsimus Hansapangas päevakorralt kadunud,» ütles Hansapanga ettevõtete panganduse direktor Gerd Müller .

Mülleri sõnul pakub valitsus Ühispangale tõenäoliselt võimalust Maapanga laene diskonteerida. «Saab võtta laenu väärtuseks mitte selle lepingulise, vaid turuväärtuse,» selgitas ta. «Tekkiva vahe maksaks kinni valitsus.»

Valitsus ja keskpank pakkusid Mülleri kinnitusel sama võimalust Hansapangale.

«Me ei olnud sellest praegu huvitatud, sest diskonteerimiseks vajaliku põhjalikuma analüüsi tegemiseks on vaja tunduvalt rohkem aega,» ütles Müller.

Riigikogu rahanduskomisjon teeb kolmapäeval parlamendile ettepaneku suurendada menetluses olevat 98 miljoni kroonist lisaeelarvet 100 miljoni krooni võrra, et saaks hüvitada Maapanga väikehoiustajate kahjud. BNS

Hetkel kuum