16. juuli 1998 kell 22:00

Tants peaministri-kandidaadi ümber

Sebimine Jaapani uue peaministrikandidaadi ümber mõjutab ja jääb vähemalt järgmise nädala lõpuni mõjutama jeeni kurssi. Kolmapäeval, kui liikusid kuuldused, et oma kandidatuuri seab üles endine välisminister Keizo Obuchi, tõusis dollari kurss jeeni suhtes 141 jeenini. Eile seevastu, kui tulid teated, et kandideerib finantsturgude soosik, senine kabinetiminister Keizo Obuchi, tõusis jeen 138,88 USD/JPYni. Nii jääbki dollar arvatavasti pendeldama kursivahemikus 139--144 jeeni kuni 24. juulini, mil liberaaldemokraatlik partei peab valima oma liidri.

Kuigi Obuchit loetakse liiga vanameelseks ning tal puuduvad majanduskogemused, ei ole tegelikult vist suurt vahet konkreetsel persoonil. Ükskõik kumb eespoolnimetatust uueks peaministriks saab või ilmub silmapiirile keegi kolmas, ikka tuleb tal rinda pista majandusraskustega. Ajakirjanduse andmetel valitseb paljude saareriigi ametnike hulgas veendumus, et nõrk jeen aitab Jaapanil võidelda deflatsiooni vastu ning suurendada veelgi eksporti. Ekspordi kasv on aga poliitiliselt väga tundlik majandusnäitaja ning eelkõige vastumeelne USA-le. Täna peaks Jaapani aserahandusminister Eisuke Sakakibara kohtuma oma Ühendriikide ametivenna Lawrence Summersiga.

Tänu positiivsetele, Venemaa finantskriisi lahendamise uudistele on dollari kurss langenud viimastel päevadel ka Saksa marga suhtes. Eile langes USD korraks isegi 1,7886 DEMini. Marga tõus on arvatavasti siiski ajutine, sest fundamentaalnäitajate põhjal pole dollaril mingit põhjust langeda.

Hetkel kuum