Erik Samel • 21. märts 1999 kell 22:00

Kinnisvaraturg kosub jõudsalt

Iga nädalaga muutuvad kinnisvaraturul osalejate hinnangud turul toimuva suhtes üha optimistlikumaks. Kuigi positiivne areng pole veel ulatunud kogu Eestisse (nt Saaremaal on tehinguid väga vähe), on suundumus paremuse poole siiski kindel.

Põhjusi taoliseks kosumiseks on mitu. Kevade lähenedes on kinnisvaraturg ikka elavnenud ning ilmselt oleks ilmade soojenedes tehingute arv mõnevõrra ka seekord suurenenud.

Vähemasti sama olulisi põhjusi on veel kaks -- Hansapangalt saab suhteliselt soodsatel tingimustel eluasemelaenu ning muutunud on inimeste hoiakud kinnisvara soetamise suhtes. Kinnisvarabüroo Uus Maa tegevdirektori Urmas Lauri hinnangul jäid ostjad alates eelmise aasta lõpust ootama, mis turul juhtub -- kas toimub hinnalangus või mitte. Kuna olukord on stabiliseerunud, siis nüüd on paljud ootamise lõpetanud ning asunud tehinguid sooritama.

Hinnatase on viimastel kuudel jäänud enam-vähem muutumatuks. Kuna korterelamuid on ehitatud päris hoogsalt, siis kehvema asukohaga projektide müügil tuleb paindlikkust üles näidata ehk hindu alandada.

Hansapanga eluasemelaenu tootehalduri Kersti Arro sõnul on laenuvõtjate arv märtsis jõudsalt kasvanud. Jaanuarikuus oli Hansapangast eluasemelaenu saajate arv väga väike, veebruaris juba veidi suurem ja praegu positiivne tendents jätkub. Samas ei küüni ka märtsis laenu saajate arv veel näiteks eelmise aasta suve tasemele.

Kersti Arro hinnangul olid eluasemelaenu intressi ja omafinantseeringu osa alandamine kinnisvaraturu jaoks võrdselt tähtsad. Palganõuet (6000 krooni netopalka) pole Hansapangal kavas alandada, kuna Kersti Arro sõnul tagab see korraliku teenindusvõimega klientuuri. Omafinantseeringu osa edasist vähendamist piirab krediidiasutuste seadus.

Hetkel kuum