Tiit Elner • 31. märts 1999 kell 22:00

Bensiini hinna tõus jätkub

Eile tõusis bensiini 95E tonnihind Rotterdamis 162 dollarini, sama bensiinimargi liitri hind Tallinna tanklates ületas päev varem 7 krooni piiri. Viimase kuuga on bensiinitonni hind Rotterdami börsil tõusnud 106-lt 162 dollarile.

Eesti jaemüüjate suurima varustaja Neste müügijuht Rain Talmar nimetas kütuse hinnatõusu peamiste põhjustena naftatootjate tootmismahu vähendamise kokkulepet, dollari kursi tõusu krooni suhtes ja sõjategevust Jugoslaavias.

Talmar viitas ka asjaolule, et jaemüügihind Eestis ei tõuse ainult börsihinna tõusu, vaid ka hinnavahelt tasutava käibemaksu võrra.

ASi Eesti Statoil direktor Epp Kiviaed märkis, et ettevõtte tulusus peab ka rahvusvahelise turu hinnatõusu tingimustes jääma samaks.

Kiviaed nimetas kütuse hinna tõusu konkreetseid prognoose spekulatiivseteks. «Aga kui trend on ülespoole, siis meie läheme proportsionaalselt sellega kaasa,» lisas ta.

Rahvusvaheliste autovedudega tegeleva ASi Mobiil juhatuse liige Jaak Kivisild kommenteeris kütuse hinnatõusu: «Olukord on skisofreeniline.»

Tema sõnul on veohinnad aastaga langenud 30--50 protsendi võrra ning autovedajad müüvad teenust alla omahinna.

Kivisild väljendas veendumust, et Eesti kütusemüüjad kujundavad hindu kartellikokkulepetega.

«Vedajaid on aga palju, üle 400, nii et meie ei saa kartellikokkulepetega hindu tõsta,» nentis Kivisild.

Hetkel kuum