Priit Harik • 31. märts 1999 kell 22:00

Mobiiltelefon tervisele ohutumaks

Mitmeid aastaid on teadusringkondades tulise vaidluse objektiks olnud, kas ja kuidas mõjutavad järjest massilisemalt levivad mobiiltelefonid inimese tervist.

USA ja Prantsuse teadlased MobiBrain töögrupist uurisid kolm aastat mobiiltelefoni saatjast väljuvaid raadiosignaale ja nende mõju inimese ajule. Katsed näitasid selget mõju inimese ajule, kui räägiti rohkem kui minut korraga. Raadiolained põhjustasid neeldudes aju soojenemist. Arstid kardavad, et selline termiline ebastabiilsus võib hilisemas elus kutsuda esile väärarenguid ja kahjustusi.

Uuringud näitavad, et 72% mobiiliomanikest hoiavad enamiku ajast telefoni vasaku kõrva ääres. Esimesena peaks ohust märki andma vasaku silma nägemise nõrgenemine või selle ebastabiilsus, samuti tekivad üldised koordinatsioonihäired.

Kiire enesekontrolli saab iga mobiiltelefoni kasutaja ise teha. Kuna käekirja muutumine on koordinatsiooni nõrgenemise üks esmaseid ja nõrgemaid väljundeid, siis piisab käekirja võrdlemisest. Võtke oma käega kirjutatud kolme-nelja aasta tagune kiri ja kirjutage see täna ümber. Kahe kirja võrdlemine peaks andma muutustest kiire ja selge ülevaate.

Negatiivsetele muutustele viitavad varasemast rohkem kaldu kiskuvad kirjatähed. Samuti väheneb inimese koordinatsiooni nõrgenedes käekirjas suurte ja väikeste tähtede vahe. Suured muutuvad väiksemaks ja väiksemad suuremaks.

Maailma suurimal infotehnoloogiamessil CeBIT 99 esitles MobiBrain töögrupp lihtsat ja suhteliselt odavat universaallisavarustust mobiiltelefonidele, mis peaks aitama raadiolainete ohtlikkust inimajule vähendada. Seadeldis sarnaneb väliselt jämedale juuksekummile ja sisaldab spetsiaalsest metallisegust võrgustikku. Paigaldades selle oma telefoni ülemise otsa ümber, aitab seade neelata ohtlikke laineid. Saadaval on ka kleebitav variant, mida saab paigaldada piki telefoni väliskülge.

Veidi kallim universaalkaitse sisaldab ka ülitillukest mikroskeemi ja indikaatorlambikest, mis hakkab plinkima, kui kõne pikkus ja seega aju pommitavate lainete hulk kasvab üle normi. Indikaatorlambikest saab asendada helisignaali tekitava aparaadiga.

Seade maksis CeBITil jaekliendile 15 dollarit, selle müügihind Eestis peaks olema 200 krooni. Kaitseseade sobib kõikidele mobiilidele ühtemoodi. See kaitsevahend peaks mobiiltelefone turustavate poodide müügilettidele jõudma tuleval nädalal.

Raadiolainete mõju inimestele on teada juba varasemast. Alates ajast, kui itaallane Marconi avastas eelmise sajandi lõpus raadio, on inimeste keskmine pikkus suurenenud. Teadlased peavad selle põhjuseks raadiolainete, eriti kesklainete mõju. Õnneks sulges Eesti Raadio üle-eelmisel aastal oma kesklainesaatjad. Nüüd võivad aga uueks probleemiks osutuda kohalikud raadiojaamad, mis töötavad ultralühilainel.

Ümber mobiili tõmmatav kummist võrgustik kaitseb aju raadiolainete eest.

Hetkel kuum