Kadi Heinsalu • 18. aprill 1999 kell 22:00

Tulumaks elukoha järgi

Avaldust tulumaksu mõnele teisele vallale või linnale kandmiseks ei esitata enam tööandjale, vaid kohalikule maksuametile.

Kui maksuamet tuvastab, et inimene ise selles kohas ei ela, kuhu soovib oma tulumaksu kanda, tuleb igal üksikul juhul läbi vaielda, miks tulumaks just sinna peab laekuma, selgitas maksuameti peadirektor Aivar Sõerd. Maksuamet võib selliseid avaldusi võtta kui teadlikult valeandmete esitamist, lisas ta.

Eelmisel aastal sai maksumaksja teha avalduse tööandjale, kelle kaudu maksuamet kandis üksikisiku tulumaksu põhimõtteliselt ükskõik millise soovitud valla või linna eelarvesse. Paljud toetasid nii oma vanemate või laste kodukohta, ehkki ise elasid ja töötasid mujal.

Sõerd märkis, et eelmisel aastal ilmnes ka juhtum, kus ühe kohaliku omavalitsuse korraldatud riigihanke võitnud firma hakkas oma töötajate tulumaksu selle omavalitsuse arvele kandma.

Tänavu on maksuamet võtnud üksikisiku tulumaksu jagamise aluseks maksumaksjate registri ja kannab maksu sinna, kus inimene on sisse kirjutatud või kus ta tegelikult elab.

Aprillis alustas maksuamet oma registri andmete võrdlemist kohalike omavalitsuse andmetega, et selgitada võimalikud hälbed.

Üle 600 000 üksikisiku tulumaksu maksjast märgistavad pooled oma elukoha tuludeklaratsioonis. Teise poole suhtes juhindub maksuamet riigi ja kohalike omavalitsuste andmekogudest saadavatest andmetest ja inimeste endi avaldustest andmete muutmise või täpsustamise kohta. «Kui inimesel on kaks või enam kohta, millega ta on seotud, võib isik määrata, milline neist on tema elukoht,» rääkis Sõerd. Kuni pole kehtestatud elukoha registreerimise kohustust, pole tema sõnul siiski välistatud, et registrites on ebatäpsed andmed.

Saue linnapea Orm Valtson rääkis, et Sauel on 175 inimest, kes oma üksikisiku tulumaksu on isikliku avalduse alusel lasknud linna eelarvesse kanda. Need inimesed elavad Sauel, kuid on mujale sisse kirjutatud.

Kas maksuamet praegu veel nende avaldusi aktsepteerib ja kas nende üksikisiku tulumaks laekub Sauele, see enam Valtsoni sõnutsi kindel pole. Ta lisas, et samas tarbivad need perekonnad Saue linna pakutavaid hüvesid, nende lapsed sõidavad tasuta koolibussiga Tallinna jne.

Paar aastat tagasi Sauele kolinud Jaanus Arukaevu rääkis, et nende perekond on sisse kirjutatud Tartusse ja välja kirjutada sealt ennast ei kavatse. Arukaevu tegi Saue linnavalitsusele avalduse, et nende pere kantaks kohalikku elanike registrisse ja ka tema tulumaks on seni Sauele kantud. «Ma tahaks, et ka sel aastal raha sinna laekuks,» rääkis Arukaevu.

Haapsalu linnapea Urmas Sukles ütles, et maksumaksjate registrite täpsustamine on hea. Tema sõnul pakkus mõni väljaspool Haapsalut elav lapsevanem, et kui lapsed muusikakooli õpingutes õppemaksu toetuse saavad, kannaks ta oma tulumaksu linna eelarvesse. «See ei läinud läbi, ikkagi ebaeetiline,» lisas Sukles.

Hetkel kuum