Viktoria Korpan • 4. mai 1999 kell 22:00

Hansa Capital võtab 470 miljonit krooni laenu

Laen läheb täielikult Hansa Capitali liisingu- ja faktooringutegevuse finantseerimiseks Balti riikides, ütles eile Hansa Capitali rahastamise ja välissuhete osakonna juhataja Alar Ehandi.

«See, kui palju laenust läheb Eesti liisingu- ja faktooringuprojetide rahastamiseks, sõltub turu nõudlusest,» rääkis Ehandi. Tema hinnangul võiks Eesti firmadega tehingute osa olla 50%. Läti ja Leedu turu nõudlus on varasemast suurem.

Laenu peakorraldajad on Euroopa rekonstruktsiooni ja arengupank (EBRD), Deutsche Bank AG ja Commerzbank AG, kes tagavad kogu laenusumma täismärkimise. Lepingud allkirjastatakse juuni alguses, siis selgub ka laenu tegelik intress.

Ehandi ütles, et 470 miljoni krooni suurune laen ei avalda liisinguintressidele suurt mõju. «Ei usu, et see summa mõjutab midagi oluliselt,» lausus ta. «Panga laenude intressid on juba piisavalt langenud.»

«Praegu tegeleme mitme 10--20 miljoni krooni suuruse tööstusprojektiga, aga ei tahaks neid avalikustada,» lausus Ehandi. «Nüüd ei jää ükski projekt raha puuduse tõttu rahastamata.»

Sündikaatlaen koosneb kahest osast. 156 miljoni krooni suuruse A-osa, mille tähtaeg on viis aastat ning intressimäär 4,85 protsenti, saab Hansa Capital EBRD-lt.

Kolmeaastase tähtajaga 312 miljoni krooni suuruse laenu B-osas osalemist pakutakse sündikaatlaenuturul kõigile huvilistele ning selle täismärkimise tagavad võrdsetes osades Deutsche Bank AG ja Commerzbank AG. B-osa intressimäär on 4,35 protsenti. Intressimäärale lisandub ühekordne lepingutasu. Sündikaatlaen on tagatud Hansapanga garantiiga.

Ehandi väitel antakse peamiselt laenu kommertssõidukite ehk veokite, busside, sõiduautode ja tööstustehnika ostmiseks. Üks hiljuti teostatud Hansa Capitali Grupi projekte on Eesti Raudteele kahe veduri liisimine 47 miljoni krooni eest. Hansa Capitali intressimäärad kõiguvad 10--14 protsendi vahel sõltuvalt projekti suurusest ja riskist.

Hansa Capitali Grupp, mille kogu varade maht on ligi 7 miljardit krooni, omab ligi 46 protsenti Balti riikide liisingu- ja faktooringuturust. Grupi 1999. aasta esimese kvartali puhaskasum oli 65 miljonit krooni.

Hetkel kuum