3. august 1999 kell 22:00

Maksuvabastuse idee seismisega ei parane

Isamaaliitu kuuluv riigikogu rahanduskomisjoni esimees Kalle Jürgenson ütles, et Isamaaliidu arvates tuleb koalitsioonilepingus lubatud ettevõtte tulumaksu kaotamine aasta võrra edasi lükata.

Äripäeva arvates on võimalik tulumaksureform ellu viia juba järgmisel aastal ja tulumaksuvabastuse edasilükkamine pole põhjendatud.

Jürgensoni sõnul on riigieelarve koostamine niigi pingeline, ettevõtte tulumaksu kaotamine tekitaks aga eelarvesse enam kui miljardi krooni suuruse augu.

Kui uskuda rahandusministeeriumi arvutusi, siis on miljardi krooni suurune eelarveauk liialdus. Ministeeriumi arvutuste kohaselt tekitab tulumaksu kaotamine järgmisel aastal 650 miljoni krooni suuruse puudujäägi.

Väite vastu, et riigil pole reformi elluviimiseks raha, räägib valitsuskoalitsiooni enda käitumine. Järgmise aasta riigieelarves suurendatakse kaitsekulutusi 253 miljoni krooni võrra. Vahetult enne Jänedal toimunud talupäevi, kus osales ka peaminister Mart Laar, leidis valitsus 160 miljonit krooni põllutoetuste suurendamiseks.

Külmutades kaitse-eelarve ja jättes põllutoetused esialgsele tasemele, saame kokku 413 miljonit krooni ja seega on puudu veel ca 240 miljonit krooni, mis ei ole kindlasti ületamatu summa. Kui riigivalitsemiskulusid ei õnnestu kokku tõmmata ja kaitsekulutusi peab suurendama ning põllumajandustoetusi on võimatu vähendada, siis tuleb maksureformist tekkiv eelarve puudujääk esimestel aastatel katta stabilisatsioonireservi abil.

Siim Kallasele ei ole see mõte võõras. «Idee katta ettevõtte tulumaksu laekumise vähenemisega eelarves tekkiv esialgne puudujääk stabilisatsioonireservi arvel on igati mõistlik,» kirjutas ta ühes oma kommentaaris möödunud aasta sügisel, kui Reformierakond veel valitsusse ei kuulunud ja Kallas ei olnud rahandusminister.

Maksuvabastuse edasilükkamist põhjendas Jürgenson veel sellega, et riigikogu ei jõudnud enne suvepuhkust asuda seda eelnõu menetlema. See on aga kivi valitsuse kapsaaeda, sest valitsuse aeglase tegevuse tõttu jäi eelnõu parlamendile saatmine viimasele minutile.

Kui kõik kolmikliidu erakonnad on huvitatud, et tulumaksuvabastus hakkab järgmisest aastast kehtima, siis jõuab selle seaduse vastu võtta sügisel enne riigieelarve menetlemist riigikogus.

Tulumaksureformi elluviimiseks paremate aegade ootamine on vale, sest reform on vajalik just ettevõtluskeskkonna parandamiseks ja majanduse elavdamiseks. Seega mida halvem on majandusolukord, seda kiiremini tuleb ettevõtetele tulumaksuvabastus kehtestada.

Hetkel kuum