Väinu Rozental • 5. oktoober 1999 kell 22:00

Tõrvas tulevad pimedad õhtud

Tõrva linn on sisuliselt pankrotis. Linnavolikogu võttis 23. septembril vastu otsuse kuulutada linnas välja eriolukord, sest linn on püsivalt maksejõuetu. Kokku on Tõrva linnaeelarves nelja miljoni krooni suurune auk, eelarve ise on 13 miljonit krooni.

Rahapuuduse tõttu muutuvad pimedad sügisõhtud Tõrvas tänavu veel pimedamaks -- kriisiolukord sunnib välja lülitama iga teise tänavavalgustuslambi. Linnale kuuluv maja kesklinnas, kus asub tarbijate ühistu kauplus, pannakse hädamüüki. Tautsi sõnul loodavad nad maja müügist saada 800 000 krooni.

Linnapea kohusetäitja toob kokkuhoiu näitena Tõrva kultuuritöötajad, kes tema sõnul on nõus loobuma 50 000 kroonist.

Linnaraamatukogu juhataja Tiina Rillo kukub kokkuhoiu numbrit kuuldes vaat et toolilt maha. «Meil pole raha kütte eest maksmisekski, rääkimata uute raamatute muretsemisest,» seletab jopet õlgadel koomamale tiriv Rillo oma kabinetis.

Toomas Tautsi kalkulatsioonide kohaselt suudavad linnaeelarvelised asutused sel aastal kokku hoida umbes 400 000 krooni. «Vara müügist ja kokkuhoiu arvel saaksime vähemalt aasta lõpuni säilitada kõikide haridus-, kultuuri- ja linnavalitsuse töötajate palgad ning tasuda hädavajalikud majanduskulud,» räägib Tauts ja nendib, et linn ei suuda siiski lõpetada kõrtsi renoveerimistöid, rahuldada viivisenõudeid ja võib-olla ka maksta riigimakse. «Oleme sunnitud pöörduma valitsuse poole nõu ja abi saamiseks,» lisab Tauts.

Kuidas aga toimib kokkuhoiupoliitika konkreetselt linnavalitsemiskuludes? «Eelarveressurssi siin ei vedele,» on Tauts kärme vastama ja nimetab pärast mõningast mõttepausi telefonikulude kärpimist ja asendustasude mittemaksmist.

«Mille eest linnavalitsus endale palka maksab, kui linnal raha ei ole,» on Tõrva väiksel turul värsket kala müüv Valve söakas. «Linnaisad kavatsevad vaid selle pealt kokku hoida, mis neid ennast ei puuduta.»

Pensionär Valve hing on täis ka seepärast, et linnale kuuluv AS Riiska saatis rahapuuduse tõttu tema ja tema kaheksa luuamehest kolleegi lehtede langemise ajal kolmeks kuuks palgata puhkusele. Oktoobri alguses keerati lukku ka pooleldi renoveeritud kõrtsihoones paikneva tasulise avaliku käimla ja ASi Cargobus uksed.

Toomas Tauts peab Tõrva finantskriisi peapõhjuseks linnavolikogu poolt augustis tagandatud eelmise linnapea Edgar Umblia tegevust. Umblia eestvõttel ja ainukontrollimisel korraldati näiteks linna keskväljaku veerel seisva kõrtsihoone restaureerimine, mille ruutmeeter on läinud maksma 16 500 krooni.

«Pärast Umblia tagandamist on välja tulnud, et kõrtsi renoveerija leidmiseks sisuliselt konkurssi ei korraldatud,» seletab Tauts. AS Riiska tellis kõrtsihoone taastamise Tartu ehitusfirmalt ASilt Regel, mis on septembri algusest likvideerimisel.

Regel on renoveerimistööde eest saanud umbes 9 miljonit krooni. Samas on Regel kui kõrtsihoone suurim rentija jätnud linnale tasumata üle poole miljoni krooni.

Valgamaa suurima ehitusfirma ASi Brick juhatuse esimehe Harri Kääriku sõnul ei tähenda linna kriis kohalikele firmadele otseselt midagi. «Kohalikel ettevõtjatel pole linnavalitsusega sidet olnud pea kolm aastat,» tõdeb Käärik. «Isegi muru pügamist ei usaldatud kohalikele, vaid telliti Tallinna firmalt.»

Toomas Tauts loobus eelmise aasta juunis presidendi kantselei sisepoliitika osakonna juhi kohast ning asus Umblia kutsel abilinnapea kohale. Nüüd tunneb valimisliidu Kindel Kodu Tõrva moodustaja Toomas Tauts lähenevate valimiste eel muret, kas linnakodanikud saavad ikka aru, et probleemid algasid Edgar Umblia tegevusest. Umbliat ennast Äripäeval ei õnnestunud Tõrvas kohata ega kommentaari küsida. Linnarahva sõnul näeb tagandatud linnapead Tõrvas haruharva liikumas.

Tõrva endine ärimees, Sõnumilehe projektijuht Peep Kõvask näeb Tõrva turuplatsil inimestega vestlevat Äripäeva ajakirjanikku ning sekkub keskustellu. Ta avaldab kahtlust, kuidas Tauts, kes oli üle aasta Umblia parem käsi, ei teadnud Umblia tegemistest. «See on puhas valimispropaganda,» on Kõvask veendunud ja lisab muigega, et mida küll neli võimule pürgivat valimisliitu Tõrvas jagama hakkavad, kui jagada on vaid võlad.

Hetkel kuum