ÄP fototoimetus • 6. oktoober 1999 kell 22:00

Arla Foods läheb liidriks

Üheskoos ulatub ühinevate firmade aastane piimatoodang 7,1 miljardile kilogrammile, mis moodustab 6 protsenti kogu Euroopa Liidus toodetavast piimakogusest. Võrdluseks töötleb Prantsuse Danone aastas 2,1 miljardit ja ?veitsi Nestlé 2,6 miljardit kilogrammi piima.

Skandinaavia firmade ühinemisteade on suur edasiminek Euroopa killustatud piimatööstuse üldises konsolideerumises, sest tegemist on esimese talunikele kuuluvate firmade riigipiire ületava ühinemisega.

«Ma olen selle eest võidelnud juba 12 aastat,» ütles Arla tegevdirektor Åke Modig. «Erinevalt Arla tänasest päevast saab uuest firmast tugeva kasvuga ettevõte. Kavatseme minna uutele turgudele,» jätkas ta.

Firmad teatasid, et peamine põhjus liitumisotsuse langetamiseks oli suurenev konkurents nii Euroopa jaekaubanduses kui piimatööstuses eneses.

«Ühendatud jõududega tuleme paremini toime uute nõuetega tootearenduse, turustuse, lisaväärtuse ja investeeringute alal,» ütles MD Foodsi tegevdirektor Jens Bigum. «Samuti on meil oskused rahvusvahelise turu nõudmiste rahuldamiseks.»

Konkurentide surve on eriti tuntav Rootsis, kus Arlale kuulub 65 protsenti turust. Viimastel kuudel on välisfirmade konkurents seadnud Arla tugeva hinnapressi alla ning Soome Valiol näiteks on õnnestunud 20 protsenti Rootsi jogurtiturust oma kätte saada.

«Partneri leidmine on olnud eriti oluline just Arlale, kes loodab selle abil kaitsta end Kesk-Euroopast tuleva konkurentsi eest,» ütles Valio haldusnõukogu esimees Seppo Hakola.

MD Foods, mis ise tekkis kahe Taani suurima meierei ühinemisest käesoleva aasta märtsis, domineerib Taani piimandussektoris, hoides oma käes üle 90 protsendi kodumaisest turust.

Ühendfirma, mille nimeks saab Arla Foods, registreeritakse ametlikult tuleva aasta aprillis. Enne peavad ühinemise veel kinnitama ettevõtete põhikirjalised organid ning konkurentsiametid.

Ehkki Euroopas on piimandusfirmade börsil noteerimine tavaline, ei plaani Arla Foods seda esialgu teha. Kui aluseks võtta Londoni börsil noteeritud Briti meiereid, võiks ühendfirma börsiväärtus ulatuda vähemalt 20 miljardi Rootsi kroonini.

Arla Foodsil on müügiesindused kokku 22 riigis ja tootmisüksused joogipiima, juustu, või ja muude piimatoodete valmistamiseks peale seitsme Euroopa riigi veel Brasiilias, Argentinas, Saudi-Araabias ja Koreas. Konsolideeritud käive peaks 1999. aastal ulatuma 36 miljardi Taani kroonini (5,3 miljardit dollarit).

Firma annab tööd 19 300 töötajale peamiselt Rootsis ja Taanis. Firma peakorter tuleb Taani Århusi. Rootslane Lars Lamberg saab juhatuse esimeheks, taanlane Jens Bigum tegevdirektoriks.

Vt. ka Ühinevate firmade majandusnäitajad

Autor: ÄP

Hetkel kuum