Viktoria Korpan • 20. oktoober 1999 kell 22:00

Interneti püsiühenduse hind kukub

«Aasta lõpuni võivad interneti püsiühenduse hinnad veelgi langeda,» ütles EUnetiga konkureeriva internetipakkuja MicroLink Online'i juhataja Avo Raup.

Data Telecomi juhatuse esimehe Neeme Takise sõnul paneb kiire hinnalangus kasumi teenimise võimaluse kahtluse alla. «Sel juhul tuleb teenust osutada ajutise kahjumiga ja seda võivad endale lubada vaid välismaisel kapitalil baseeruvad firmad,» lausus Takis.

Varem alandasid internetiteenuse pakkujad hindu aeglaste, kiirusega 64 kilobitti sekundis ühenduste puhul.

«Sellist aeglast ühendust ei paku enam üldse, sest mõtlevad inimesed võtavad selle asemel nagunii ISDNi,» ütles Takis. ISDN on tavalisest telefoniliinist oluliselt suurema mahutavusega täisdigitaalne ühendus.

«Suurematel kiirustel olime ka enne konkurentsivõimelised, sest kasutame kliendiühendustes Eesti Telefoni sidekanali asemel raadiolinke,» sõnas Neeme Takis.

MicroLink Online on samuti hinna alla lasknud ja pakub nüüd püsiühenduse sooduspaketti kiirusega 128 kilobitti sekundis.

MicroLink Online'i müügijuhi Priit Juurika sõnul on nõutumad suhteliselt aeglased ühendused, mille kiirus on 64 ja 128 kilobitti sekundis, mida tarbib enamik MicroLink Online'i kliente.

«Praegu on olukord, et pakutakse kõige lihtsamaid, odavamaid, aeglasemaid ühendusi vähenõudlikule tarbijale,» rääkis Avo Raup.

OÜ Levicom Broadband hakkas TELE2 kaubamärgi all pakkuma optilise baasvõrgu kaudu toimivaid püsiühenduslahendusi septembri keskpaigas. Esialgu on neid võimalik kasutada Tallinna kesklinnas kaabeltelevisioonivõrgu piirkonnas.

«Ots on lahti, esimesed lepingud on sõlmitud,» nentis TELE2 internetitoodete juht Toomas Talts. «Meie hinnad on aga soodsamad, sest EUnetil peab sõltuvalt infomahust juurde maksma.»

Suurematest internetipakkujatest ei ole ainult AS Uninet oma püsiühenduste hinnakirjas suuri muutusi teinud. «Osa turul vähem aega olnud või hiljuti tulnud firmasid tegeleb praegu kõige lihtlabasema sebimisega, et teha tasa kaotatud aega ja kliente,» sõnas Unineti arengujuht Taavi Talvik. «Sellega, et hind naabri omast madalamaks ajada, saab igaüks hakkama. Uninet ei kavatse sel kujul moodi läinud sebimisega kaasa minna.»

Vt. ka Internetifirmad võistlevad kiire püsiühenduse pakkumises

Hetkel kuum