• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Jegorowi kõrbenud kasupojad

  Sirje neelab vaikides alla tuttavate pilked, kes nimetavad tema abikaasat läbikõrbenud petturiks.
  Tallinna abilinnapea kohalt koonderakondlasena Riigikogu väliskomisjoni etteotsa tõusnud Tamm astus ligi kuus aastat tagasi projekti, mis tõotas miljonite kroonide suurust kasu, kuid viis 5 mln krooni suurusesse maksuvõlga.
  Sirje ei tea, mis edasi saab. Kui Tammede maja haamri alla läheb, pole pere sissetulek küllaldane isegi korteri üürimiseks. Kogu Eino Tamme edaspidi teenitav raha läheb riigikassasse ning tema perele jääb äraelamiseks 1250 krooni iga pere liikme kohta kuus.
  Eino Tamm näeb oma tulevikku lihttöölisena. «Pärast isiklikku ärilist kaotust ei usalda keegi minu juristi kvalifikatsiooni,» ütleb ta.
  Kinnisvaraettevõtja Anne Luik ostab sama päeva õhtul, kui maksuamet on tema elukaaslasele Kalle Tennole esitanud ligi viie miljoni kroonise võlanõude, Pallase kunstioksjonil 45 000 krooni maksva maali.
  Hästi teeniv Anne peab oma teeneks, et Tenno pole ärilise läbikukkumise tõttu hulluks läinud. Veel 1997. aasta suvel sõitis Tenno koos Tammega läbi 45 hotelli kogu Euroopas ja kinnitas avalikkusele, et tal on leping ligi 90 miljoni kroonise maksumusega hotelli rajamiseks Tallinnasse Raekoja platsile, nn Jegorovi kinnistule.
  Kurvalt lõppenud äri algas 1993. aastal, mil ettevõtjad Kalle Tenno ja Ants Sumberg kutsuvad Riigikogusse suunduva Eino Tamme osalema üliahvatlevasse kinnisvaraprojekti.
  Pätsi aegse Eesti kõrgkihi maneeridega Haapsalu vanaprouale Tatjana Valdmaale avaneb tema isa Iwan Jegorowi pärand, mille väärtust hinnatakse kümnete miljonite kroonidega. Valdmaa sõbranna soovitab sülle kukkunud rikkuse valitsemiseks kasutada oma poja Ants Sumbergi abi, kes kaasab omakorda Kalle Tenno.
  Valdmaa, Sumberg, Tenno ja Tamm koostavad kavatsuste protokolli aktsiaseltsi asutamiseks. Valdmaa sissemaksuks arvestatakse Jegorowi kinnistu, meeste osaluse rehkendamise aluseks saab nende poolt ettevõtte heaks teha kavatsetavad töötunnid.
  Kavatsetud aktsiaseltsi ei sünni ning protokolli koostajad ei aimagi, et oma kavatsusi kirja pannes tõmbavad nad endale kaela miljoneid kroone maksva õnnetuse.
  1994. aastal annab Valdmaa Jegorowi kinnistu kasutushalduse 99 aastaks üle Tamme, Tenno ja Sumbergi ASile Teenrid ning pärandab osa kinnistust meestele.
  Kuid raha ajab kolmiku tülli. ASi Teenrid raamatupidajana töötav Sumbergi abikaasa Ada avaldab teravat protesti Teenrite tegevjuhi Tenno otsuste vastu. Aktsionärid kogunevad kriisinõupidamisele ja otsustavad, et Ada Sumberg peab ettevõttest lahkuma.
  Saatuslik AS Jegorow & Pojad hakkab ilmet võtma. «Ma usun, et isal oleks olnud väga hea meel, kui tal oleksid niisugused pojad,» ütleb Valdmaa neil päevil Äripäevale.
  Kuid Sumbergist on juba saanud vähem armastatud kaaslane, sest kui Valdmaal küpseb otsus anda osa oma ostetud ASi Jegorow & Pojad aktsiatest nn kasupoegadele, soovib ta usaldamatuse tõttu Sumbergi osalust vähendada.
  Nüüd tuleb mängu paar aastat tagasi koostatud kavatsuste protokoll. Töötunnid tagavad Sumbergile vaid 4% osaluse.
  20. veebruaril 1996 kingib Valdmaa Tammele oma ettevõtte aktsiaid 11,6 mln krooni ja Tennole 11,5 mln krooni väärtuses. AS Teenrid kustutab märtsis oma õiguse Jegorowi kinnistu kasutushaldusele ning lõpetab tegevuse. Aprillis teatab Tenno avalikkusele, et ta rajab Raekoja platsile luksusliku viietärnihotelli.
  Kuid hotelli ei tule, sest sugulastest ja sõpradest kokku pandud meeskonnal pole piisavalt kogemusi ja napib läbilöögivõimet. Projekti rahastamiseks koormavad Tamm ja Tenno kinnistu Forekspanga 8 mln kroonise hüpoteegilepinguga.
  Äritegevust, mis raha sisse tooks, ei toimu. Forekspangast hüpoteegilepingu alusel laenatud ligi 5 miljoni krooni tagastamise aeg tuleb kätte, sõlmitakse hüpoteek Ühispangaga.
  Ei Tenno ega Tamm ei oska seletada, miks jäeti kinnistu kahekordse hüpoteegiga koormatuks.
  Vanaproua Valdmaa loeb ajalehtedest kinnistu kohta asju, millest ta kuulnud pole ja suundub juristide juurde.
  Advokaadibüroo HETA juht Kaido Pihlakas ütleb, et ahastuses Valdmaa tuli 1997. aastal temalt usalduse kaotanud kasupoegade vastu abi saama. Juulis esitab Valdmaa Tenno ja Tamme vastu avalduse nii kohtu kui kaitsepolitsei poole, peale mida teeb Pihlakas Tennole ja Tammele ettepaneku leida tülile kohtuväline lahendus.
  Raha on parim lepitaja. Tamm ja Tenno laenavad oma offshore firmaga Compton Trading Inc pangalt raha ning ostavad Valdmaa kätte jäänud aktsiad 19 miljoni krooniga ära.
  Mullu juunis esitab maksuamet nii Tammele kui Tennole ettekirjutuse 2,8 mln krooni tulumaksu ja 1,1 mln krooni viivise tasumiseks.
  Kitsikuses Tamm ja Tenno müüvad ASi Jegorow & Pojad Ernesto Preatonile. Tamm saab oma osa müügist vaid 1,28 miljonit krooni.
  Tänavu oktoobris teatab Hansapank Tammele ja Tennole, et nende arvetel pole enam sentigi raha, sest tuginedes Riigikohtu otsusele, on kõik maksuametile üle kantud.
  Nii Tamm kui ka Anne Luik avaldavad kahtlust, et Preatoni varasem huvi Jegorovi kinnistu vastu, itaallase kuulumine HETA klientide hulka ning advokaadibüroo poolt Valdmaale ulatatud abikäsi pole juhuslik.
  Tänaseks on üks Valdmaale põhjarannikul kuulunud kinnistu saanud Pihlakase omandiks. Maksuamet võib aga määrata Valdmaale ettekirjutuse umbkaudu 16 mln kroonise sotsiaalmaksu ja viiviste tasumiseks.
  - 1993
  Valdmaa, Tamm, Tenno ja Sumberg sõlmivad eelkokkuleppe Tallinnas Raekoja platsil asuva Jegorowi kinnistu baasil aktsiaseltsi asutamiseks.
  - 1994
  Valdmaale tagastatakse Jegorowi kinnistu, millest osa ta pärandab Tammele, Tennole ja Sumbergile.
  - veebruar 1996
  Valdmaa ostab riiulifirma, nimetab selle ASiks Jegorow ja Pojad ning kingib 23 mlnkrooni väärtuse osaluse firmas Tammele ja Tennole
  - aprill 1996
  Tenno teatab avalikkusele, et rajab Tallinnasse Raekoja platsile luksusliku viietärnihotelli.
  - juuli 1997
  Valdmaa esitab kohtule hagi Tenno ja Tamme vastu, süüdistades neid oma huvide kahjustamises. Samuti teeb ta avalduse kapole kuritarvituste uurimiseks temale kuuluvas ASis Jegorow & Pojad
  - oktoober 1997
  Valdmaa müüb ASi Jegorow & Pojad aktsiad 19 miljoni krooniga Tamme ja Tenno off shore firmale ja loobub süüdistustest endiste partnerite vastu.
  - juuni 1998
  Maksuamet määrab nii Tammele kui Tennole 1996. aasta eest tasumiseks 2,8 mln krooni tulumaksu ja 1,1 mln krooni intresse.
  - 1999
  Itaalia ärimees Ernesto Preatoni ostab Tammelt ja Tennolt mõne miljoni krooniga Jegorowi kinnistu.
  - oktoober 1999
  Maksuamet nõuab pankrotiähvardusel Tammelt ja Tennolt kokku ligi 10 mln krooni tulumaksu tasumist.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Enefiti börsikell kuulutab Eesti väikeaktsionäri triumfi
Enefit Greeni aktsiate esmane avalik pakkumine õnnestus vaatamata sellele, kuidas aktsia käituma hakkab, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Enefit Greeni aktsiate esmane avalik pakkumine õnnestus vaatamata sellele, kuidas aktsia käituma hakkab, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Börs: USA turul parim nädal alates juunist
USA aktsiaturud lõpetasid reede tõusuga ning Dow Jonesi indeksi jaoks oli see nädal parim alates juunist. Aktsiatel aitasid nädala jooksul kallineda pankade tugevad kvartalitulemused, vahendab Reuters.
USA aktsiaturud lõpetasid reede tõusuga ning Dow Jonesi indeksi jaoks oli see nädal parim alates juunist. Aktsiatel aitasid nädala jooksul kallineda pankade tugevad kvartalitulemused, vahendab Reuters.
Piirangud lennutasid Rakvere firmas keskmise palga üle 4000 euro
Ühes Lääne-Virumaa ettevõttes oli mullu töötajate keskmine palk üle 4000 euro ning ettevõtte juhi palk 7600 eurot kuus. Eestis on nii kõrge pagatasemega ettevõtteid kokku 111, kirjutab Lääne-Virumaa Uudised.
Ühes Lääne-Virumaa ettevõttes oli mullu töötajate keskmine palk üle 4000 euro ning ettevõtte juhi palk 7600 eurot kuus. Eestis on nii kõrge pagatasemega ettevõtteid kokku 111, kirjutab Lääne-Virumaa Uudised.
FEB sai konkurendi ostuks loa
Kütte-, veevarustuse ja ventilatsiooniseadmete müüja FEB sai konkurentsiametilt loa osta taanlastelt samas valdkonnas tegutsev ettevõtte Vaga Tehnika Eesti.
Kütte-, veevarustuse ja ventilatsiooniseadmete müüja FEB sai konkurentsiametilt loa osta taanlastelt samas valdkonnas tegutsev ettevõtte Vaga Tehnika Eesti.