8. november 1999 kell 22:00

E-otsepostitusel hea tagasiside

Turunduskommunikatsiooni kampaaniate käigus tehtud kodulehekülgede kasutamise statistika ja selle analüüs annavad head infot edasiseks planeerimiseks.

Igal teisel meetodil hangitav teave maksab palju rohkem. Et uuritavate tarbijate ring piirdub vaid internetikasutajatega, on pigem eelis kui puudus, sest internetikasutajad on magus sihtrühm.

Juhul kui soovitakse internetikampaaniaga omandatud andmeid edaspidi e-posti teel suhtlemiseks kasutada, ei tohi rikkuda inimeste privaatsust. Vastasel korral tekitab firma endale negatiivse maine.

Kõigepealt peab otse tarbijale minev e-post olema nii vormilt kui ka sisult korrektselt vormistatud. Tihti ei mäleta tarbija pärast kampaania lõppu enam, missuguses tarbijamängus ta on osalenud ja kuhu oma isikuandmed jätnud. Seetõttu peab saadetavas kirjas kindlasti meelde tuletama, kust aadress saadi. Kirjasaajale peab jätma ka võimaluse end soovi korral e-posti nimekirjast kustutada.

Sarnaselt tavalise otsepostitusega peab ka otse tarbijale saadetav elektronpost sisaldama konkreetset pakkumist, mis kirja saajat tegevusele õhutaks. Nii on võimalik pärast postituse lõppemist ka tulemusi hinnata: kas reageeriti või ei reageeritud, kas osteti või ei ostetud.

Tagasiside hindamiseks võib kasutada samasuguseid kriteeriume kui traditsioonilise postituse puhul. Keskmiselt 5--7% tagasisidet näitab head tulemust. Praegu, mil otsepostitust e-posti teel Eestis veel laialdaselt ei kasutata, on oodata ka aktiivsemat tagasisidet.

Autor: Mihkel Lauk

Hetkel kuum