Ülo Toomsalu • 17. august 2000 kell 7:27

Tori vallas kerkib kiviaja muinasküla

Nädala pärast avatakse Tori vallas Urumarja külas Kalevipoja vestitaskukivi lähedal muinasküla, mille kolm kiviaegset ehitist valmivad sel aastal, kirjutab Postimees.

'Meil on siin ka lõunanaabrite leidudel põhinevaid asju, näiteks keldi onn ning soo- ja järverahvaste onn,' selgitas muinasküla üks rajajaid Priit Neilinn.

'Kiviaja kohta on seni vähe materjali. Eesti püstkoja ehitamisel juhendusime Narva lähedal välja kaevatud leiust,' sõnas Neilinn.

Eesti püstkoda on umbes kuus meetrit kõrge ja muldpõrandaga, millele Neilinn kavatseb edaspidi kasvatada muru. Keldi onn on pajuvitstest punutud seintega, mis hiljem savi ja heina seguga kaetakse. Hütil on roo- ja kõrkjamattidest katus ning muldpõrand. Soo- ja järverahvaste onn on ehitatud maast umbes poole meetri kõrgustele vaiadele. Rajatis on nelinurkse põranda ja punutud rookatusega.

Ehitajad loodavad hütid valmis saada tuleva nädala laupäevaks. 'Kui me selleks ajaks ei jõua, siis ehk külalised aitavad,' ütles Neilinn. 'Paneme roomati tegemise riistad välja, et kõik võiks nende valmistamist proovida.'

Järgmisel aastal kavatseb Neilinn alustada pronksiaja rajatiste ehitamist. 'Esialgsed plaanid on tehtud, aga kõik sõltub rahast,' ütles ta.

Hetkel kuum