Ülo Toomsalu • 14. september 2000 kell 6:05

Poliitikud kahtlevad kaitsekulutuste raha kasutamises

Kaitseministeerium peab järgmise aasta ligi 20protsendilist kaitsekulutuste kasvu hädavajalikuks, kuid poliitikute hinnangul ei suudeta nii suurt summat efektiivselt kasutada, kirjutab Eesti Päevaleht.

Riik on võtnud endale NATO ees kohustuse kaitsekulutuste järkjärguliseks suurendamiseks, samas on mitu poliitikut avaldanud kahtlust, kas ministeerium suudab raha kulutamist kontrollida. 'Mul on kogu aeg hirm, et nii suurt rahahulka ei suudeta efektiivselt kasutada,' ütles riigikogu riigikaitsekomisjoni esimees Tiit Tammsaar.

Riigikogu Reformierakonna fraktsiooni esimehe ja rahanduskomisjoni liikme Jürgen Ligi sõnul tuleks küsimus asetada nii, et kas nõue sisemajanduse kogutoodangust mingi protsent ära kulutada saab üldse mõistlik olla ning anda mõistliku tulemuse.

'Kui mingi protsent meeleheitlikult ära kulutada, läheb asi plaanitäitmiseks. See ei lähtu siis enam aga reaalsest vajadusest, vaid kohustusest kulutada,' lausus Ligi.

Rahandusministeeriumi nõunik Daniel Vaarik möönis, et kui teiste ministeeriumide eelarved on üsna tugeva pinge all ja surve kokkuhoiuks suur, siis kaitseministeeriumil võib tekkida olukord, kus pinge pole nii suur ja raha kulutamise efektiivsus võib kannatada. Vaariku sõnul saab kaitseministeeriumi eelarve täitmist kontrollida, kuid seal on kohti, mis on riigisaladusega seotud.

Kaitseministeeriumi eelistused uuel aastal on ohvitseride haridustaseme tõstmine ja reservpataljonide komplekteerimine.

Hetkel kuum