17. oktoober 2000 kell 22:00

Valitsus ei taha muuta TOPi riigieelarve augutäitjaks

?Kõik on omavahel seotud,? ütles peaminister Mart Laar, selgitades, et tulude alalaekumisel tänavu tuleb ka sellele kuskilt mujalt kate leida.

Rahandusminister Siim Kallas võrdles riigieelarvet energia jäävuse seadusega ? isegi kui ühte aastasse planeeritud tulu ei laeku sellesse aastasse, ei ole see ka järgneval aastal nagu maast leitud raha.

Kallas märkis, et valitsus on arvestanud TOPi müügitulu ehk vähemalt 250 miljoni krooniga selle aasta eelarves ja lähtub seni sellest ega planeeri laekumist järgmisesse aastasse.

Samas tunnistas Kallas, et riigi huvides ei ole TOPi müügiga kiirustamine, protsess peab kulgema omasoodu, võimaldamaks riigile maksimaalse võimaliku kasu.

?Peame probleemile otsima lahendust mujalt,? tõdes Kallas, kommenteerides võimalust, et TOPi müügitulu võib laekuda alles tuleva aasta eelarvesse.

Eesti Erastamisagentuur (EEA) peab tõenäoliseks, et TOPi müügist laekub raha müügiprotsessi hiljaks jäämise tõttu alles järgmisel aastal, ka ei ole välistatud TOPi aktsiate müügi esimesel katsel läbikukkumine.

Kuna Eestil on kassapõhine eelarve, tuleb ka raha laekumisel 2001. aastal TOPi müügist saadav tulu kajastada 2001. aasta eelarves.

Valitsus kirjutas TOPi erastamistulu 2000. aasta eelarvesse eelmise aasta lõpus, üritades sellega täita 234 miljoni kroonist auku, mis eelarvemenetluse käigus mitmesuguste paranduste tulemusel tekkis.

Autor: BNS

Hetkel kuum