Kaja Koovit • 30. oktoober 2000 kell 22:00

Eesti investorid viivad raha ka idaturgudele

?Idaturgudel liigub raha põhiliselt Leedu Telekomi ja Venemaa viie-kuue juhtiva ettevõtte aktsiatesse,? ütles Hansapanga aktsiaturgude osakonna juhataja Lauri Lind.

Leedu Telekomi aktsiaemissiooni paigutasid Eesti investorid umbes 250 mln krooni. Vahepealse hinnalanguse tõttu investeeringud vähenesid, kuid viimasel ajal on hakanud jälle suurenema, nii et kokkuvõttes ei ole summa muutunud, rääkis Lind.

Venemaa turul eelistavad põhiliselt vene keelt kõnelevad ja idanaabri turuga mingilgi moel seotud investorid juhtivaid naftatööstuse- ja energiasektori ettevõtteid. Aktsiafondi arvestamata on siinsed investorid idanaabri aktsiaturule otse paigutanud umbes 150 miljonit krooni, lausus Lind.

Sarnaselt eestlaste kolme välisturgude lemmikaktsia Nokia, Sonera ja Ericssoniga on Venemaa turule investeerijad põhiliselt spekulatiivsed investorid, kes paigutavad raha lühikeseks ajaks.

Leedu Telekomi ja teiste Baltimaade ettevõtete aktsiatesse investeeritakse Linnu sõnul pikemaks ajaks.

Venemaa aktsiaturule investeerijate ring on välja kujunenud ja sinna inimeste lisandumiseks peaks Venemaal midagi kardinaalselt muutuma, rääkis Lind. Riskitase on Eesti investori jaoks Venemaal liiga kõrge, mistõttu raha paigutatakse sealsele aktsiaturule fondi kaudu.

Hansa Vene Kasvufondi maht on 34 miljonit krooni.

Lind märkis, et Venemaa turule alla 10 000 USD investeerimisel on probleemiks suur ostu- ja müügihinna vahe. ?Alla selle summa investeerimisel pakutakse üldjuhul väga kehva hinda,? lausus Lind.

Kui Venemaa kriisi ajal oli sealse aktsiaturu probleemiks likviidsuse puudumine, siis praegu on olukord Linnu sõnul paranenud ja liideraktsiatesse üle 10 000 USD investeerimisel saab aktsiatest normaalse hinnaga väljuda. ?Seda ohtu enam Venemaa juhtaktsiates ei ole, et turu langedes kaovad noteeringud ära,? lausus Lind.

Ühispanga fondijuht Andrei Zaborski kirjutas panga finantsportaalis U-Plaza, et teistel turgudel teenimisvõimaluste vähenedes ning riigi majandusnäitajate paranemisel võib Venemaa aktsiaturg tõusta investorite huviorbiiti.

Venemaa majandus kasvas selle aasta üheksa kuuga mullu sama ajaga võrreldes 7,3 protsenti. Riigi tööstustoodang suurenes tänavu kolme kvartaliga eelmise aasta sama ajaga võrreldes 9,7.

Eesti investorite lemmikaktsiad lääne turgudel on Nokia, Sonera ja Ericsson, kuhu septembri lõpus oli maaklerite hinnangul paigutatud 200 miljonit krooni.

Hetkel kuum