Ülo Toomsalu • 15. jaanuar 2001 kell 5:50

Matti Pätsil raske kandideerimiseks toetushääli leida

Konservatiivide Klubil võib õnnestuda Matti Pätsi (67) presidendikandidaadiks seadmine alles valimiste teises voorus valimiskogus, sest esimeses voorus kandideerimiseks vajaliku 21 riigikogu liikme toetuse leidmine on ebatõenäoline, kirjutab Eesti Päevaleht.

Riigikogu Isamaaliidu fraktsiooni liikme Mart Nuti sõnul on kõik erakonnad eelseisukohana oma kandidaadid avalikustanud ja väga raske on eeldada, et 21 riigikogu liiget teeks jalapealt meelemuutuse Isamaaliidu liikmest patendiameti peadirektori Pätsi kasuks.

?Kuid valimiskogus kandideerimiseks pole allkirjade saamine raske,? tõdes Nutt. Kui riigikogu ei suuda presidenti valida, läheb valmisõigus riigikogu liikmetest ja kohalike omavalitsuste volikogude esindajatest koosnevale valimiskogule. Iga kohaliku omavalitsuse volikogu valib valimiskogusse vähemalt ühe esindaja.

?Samas ei saa ma lubada olukorda, kus kaks Isamaaliidu kandidaati hakkavad kandideerima, mille tagajärjel osutub valituks ehk see, keda me mitte üks raas ei soovi,? vastas Nutt küsimusele, kas tema annaks Pätsi toetuseks valijameeste kogus oma allkirja.

Konservatiivide Klubi juhatuse liikme Martin Helme sõnul pole tõenäoline, et valimiste viimases voorus kandideeriksid omavahel Isamaaliidu kandidaat Tunne Kelam ja Matti Päts. ?Aga olen veendunud, et kui Päts jõuab teise vooru, on just tal suurim võiduvõimalus,? ütles Helme.

Hetkel kuum