Eesti Raudtee erastamine toob eksportööridele lisatoetusi

Lea Kroonmann 20. veebruar 2001, 00:00

2001. aasta märksõnaks on ettevõtluse toetamise süsteemi reform, mis puudutab ka eksportööre. Reform keskendub toetussüsteemi tõhustamisele ja Ekspordiagentuuri koostöö suurendamisele teiste ettevõtlust toetavate agentuuridega. Eksporti toetavatele programmidele on riik selleks aastaks eraldanud ligikaudu 6 miljonit krooni.

Üks suuremahulisemaid programme on riiklikult toetatavate messide programm, mille jaoks on eraldatud 3,5 miljonit krooni. Nimetatud programmi raames toetatakse Eesti ettevõtjate esinemist kokku 15 valdkonna juhtival rahvusvahelisel messil. Riiklik toetus neil messidel esinevatele ettevõtetele seisneb eelkõige messibokside rentimisega seotud kulutuste osalises katmises. Lisaks saavad ettevõtted tänavu võimaluse osaleda Jaapani kaubandusorganisatsiooni JETRO toetusel ja Ekspordiagentuuri organiseerimisel septembris Tokyos toimuval Balti riike ja nende tooteid tutvustaval messil.

Teise suuremamahulise lõigu ekspordi toetamisel moodustab nn informatsiooniprogramm. Selle tarbeks on riik käesoleval aastal eraldanud Ekspordiagentuurile umbes 2 miljonit krooni. Antud programm hõlmab tolliinfot ning turgude ja importööride andmebaase. Ühe suunana tegeletakse ka eksportööride andmebaasi täiendamisega, et Eesti toodangust huvitatud välisriikide ostjad saaksid ostusoove edastada otse ettevõtjatele. Antud programmi raames viiakse läbi eksportööride iga-aastane uuring. Loomulikult ei ole unustatud ka Eesti eksportööre huvitavate välisturgude infobaasi täiendamist.

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutusele (EAS) erastamisseaduse alusel eraldatava 25% erastamisrahade laekumisel on Ekspordiagentuuril võimalik tänavu käivitada ka uued programmid. Erastamisest laekuva 3 miljoni krooni eest on plaanis lisaks käimasolevale kvaliteediauhinna projektile käivitada kvaliteediprogramm, millega toetatakse ettevõtteid kvaliteedisertifikaadi taotlemise protsessis. Teiseks on kavas käivitada ?Ettevõtete rahvusvahelistumise programm?, mille kaudu on ettevõtetel võimalik taotleda riiklikku tuge ekspordiplaani elluviimisel.

Aasta 2000 oli Eesti eksportööridele rekordilise kasvuga. Oma panuse ekspordikasvu saavutamiseks andis ka riik Eesti Ekspordiagentuuri kaudu, toetades eksportööre erinevate programmide vahendusel ligi 18 miljoni krooni ulatuses. 2000. aastal realiseerusid ka osad 1998. ja 1999. aastal alustatud projektid. Kokku toetas riik eksportööre nendel aastatel vastavalt 28 miljoni ja 25 miljoni krooniga.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing