Tiiu Värbu • 26. august 2001 kell 22:00

Üks pluss üks on kokku rohkem kui kaks

Vanarahvatarkus ütleb, et kaks pead on ikka kaks pead. Kuid mis tulu sellest tõuseb, kui mõtleb vaid üks? Samuti on mõttetu panna kokku kahte pead, kui need ei suuda rohkem väärtust luua kui kumbki omaette.

Et üks pluss üks oleks rohkem kui kaks, on vaja toimivat partnerlust. Mõlemad pead annaksid endast maksimumi, täiendaksid üksteise mõtteid, ideid ja valiksid välja parimad variandid. Väärtus oleks nii suurem, kui kumbki oleks omaette andnud.

Partnereid seob ühine eesmärk, milleni jõudmine peab olema võrdväärselt kasulik mõlemale osapoolele. Teistel juhtudel on tegemist rumala ja petise ?koostööga?.

Partnerlussuhteid hoiab koos usaldus. Usk, et teine annab endast maksimumi ning peab kinni suusõnaliselt antud või kirjalikult fikseeritud lubadustest. Kui muutuvad vajadused, tuleb ümber hinnata ka kokkulepped ja läbi vaadata lepingud. Muutumatuid lepinguid või suhteid pole olemas.

Kui varasemalt puudutas äriline partnerlus vaid kitsamat kildkonda inimesi, siis tänaseks on tööandjate ja töötajate rollide muutumine toonud kaasa partnerite ringi laienemise. Häid töötajaid motiveeritakse ettevõtte aktsiatega, et ergutada neid andma veelgi olulisemat panust. Seega jõuab ettevõtte strateegilise juhtimise juurde järjest rohkem inimesi.

Juhtimine on tänapäeval meeskonnatöö, kinnitab rahvusvaheliselt tuntud juhtimiskonsultant John Adair juhtimisveebile Emerald antud intervjuus. ?Inimestega tuleb koos töötada kui võrdsetega,? ütleb Adair, kes vaidlustab juhtimise kontseptsiooni, mille puhul kujundab liider järgijaid. ?Mina näen liidreid partnerite kujundajana ja liidril võimet töötada partneritega,? leiab Adair.

Hetkel kuum