Ülo Toomsalu • 17. september 2002 kell 6:10

PM: Laenufirmasid karmid tingimused ei puuduta

Suuremate alternatiivsete laenuandjate juhtide hinnangul Eesti Panga meetmed laenubuumi ohjamiseks nende tegevust ei mõjuta.

Balti Investeeringute Grupi (BIG) juhatuse esimehe Ingo Põdra sõnul ei mõjuta valitsussektori raha väljaviimine kommertspankadest ega ka laenutingimuste karmistamine keskpanga poolt nende firma laenutegevust, kirjutab Postimees. ?Keskpank ei saa mõjutada meie omafinantseerimise ega intressimäära. Samas on kaudne mõju siiski olemas,? nentis Põder.

?Praegune küllaltki negatiivne sõnum, et laenamine ohustab majanduse tasakaalu, tõmbab laenuvõtmise nii pankadest kui ka meilt ilmselt koomale,? rääkis Põder.

BIGist võtavad nii tarbimis- kui ka eluasemelaene enamasti kliendid, kelle igakuine sissetulek ei vasta kommertspankade poolt nõutavale. Põdra kinnitusel ei jää nende laenuportfell oma kvaliteedi poolest aga sugugi pankadele alla ning halbade eluasemelaenude osakaal jääb protsendi piiridesse.

Nagu pankadeski, on ka BIGil tänavu laenukäive tublisti kasvanud. BIG väljastas esimesel poolaastal 85,5 protsenti enam laene kui mullu samal ajavahemikul. Samuti kasvas firma kasum ligikaudu kaks korda, nelja miljoni kroonini. Põdra sõnul on laenamine kahel viimasel kuul siiski pisut vähenenud.

Balti-Ameerika Ettevõtlusfondi (BAEF) kliendihalduri Aire Paja hinnangul läheb laenamine neil järjest hoogsamalt. Tema sõnul võivad makromajanduses probleeme valmistada tarbimislaenud, kuid neid BAEF ei väljasta. ?BAEFi Eesti Panga laenutingimuste karmistamine ega ka rahapakkumise vähendamine ei mõjuta. Laenuintress on meil hoolimata pankadevahelisest kõvast rebimisest muutunud viimasel aastal vaid vastavalt Euribori kõikumistele,? rääkis Paja.

Hetkel kuum