Rivo Sarapik • 18. november 2002 kell 22:00

Kiiresti riknev kaup liigub kliendini otsemat teed pidi

Kiiresti riknevate toiduainete transpordiks pakuvad Eestis võimalusi kaks firmat: ACE Logistics ja Balti Transport. Üha enam mängib lennutranspordis rolli aeg ja kättetoimetamise kindlus. Kaupa saates tuleb ASi Schenker lennu- ja konteinerveoosakonna juhataja Gunnar Aru sõnul teada, kui kiiresti tuleb kaup kuhugi toimetada. ?Samas võimaldab see eelnevalt tarnegraafikut planeerides rahalist kokkuhoidu. Näiteks valida kiireima, kuid kallima teenuse asemel veidi aeglasem, kuid soodsam,? lisas Aru. ?Saadetava kauba valik pole piiratud, küll aga võib olla piiratud ühe pakkeüksuse kaal.?

Enim kasutatakse kiireloomuliste kaupade saatmiseks mõeldud ACE Freshi nimelist teenust AIR Cargo lennuosakonna juhataja Helena Rootsi sõnul kala lähetamiseks välisriikidesse. ?Eritähelepanu ja ­käsitlust nõudva kauba teelepanemisele eelnevad läbirääkimised ning jõutakse sellise koostööni, et kaup laekub terminali vahetult enne lennuki väljumist, et vältida asjatut ajakulu ja säilitada kauba värskena püsimine,? lisas Roots.

Et kala puhul on tegemist kiiresti rikneva toiduainega, mille kas või 12tunnine seismine lennujaamas võib saatjale tuhandeid kroone kahju tuua, on kastid märgistatud spetsiaalse kleebisega, mis aitavad kaupa liigutavatel inimestel ära tunda, et tegemist on kiiret käsitlust nõudva kaubaga.

Kui võimalik, läheb kaup saajani otse. Kui mitte, siis seisab see transiitlennujaamades jahutuskambrites. ?Ka saadavad lennujaamad infot, kui kaup seisma jääb,? lisas Roots.

Et kasutatakse samu lennukeid nagu tavalise lennukauba puhul, siis saadetiste saatmiskulud Rootsi kinnitusel suuremad ei ole.

Hetkel kuum