Sulev Oll • 17. detsember 2002 kell 22:00

Kütusepetturid mõisteti süüdi eraisikutena

Üle 90 tonni diislikütusega tehtud ebaseaduslikus tehingus tunnistati süüdi Andrei Kozlov, kes teo toime panemise ajal töötas AS Saurix Petroleum kommertsdirektorina, on aga tänaseks ametist vabastatud.

Kozlovi karistati lihtmenetluse korras eraisikuna 24 500 krooniga selle eest, et ta hoiustas mootorlaevale Konopoga ette nähtud kütuse tolli mujal, mistõttu sai kütus ilma 400 000 kroonist impordimaksu tasumata Eesti kauba staatuse.

Kozlovi tegelik rahaline karistus olnuks 45 500 krooni, kuid karistuse hulka arvati ka eelvangistuses viibitud 10 päeva. Füüsilist isikut võib karistusseadustiku § 393 lõige1 kohaselt karistada rahatrahvi või kuni kolmeaastase vangistusega.

Mootorlaeva Kondopoga liisiva ASi Jaanivald juhatuse liiget Vladimir Tarnovskit karistati samuti kui eraisikut 9000 krooniga ebaseaduslikule tehingule kaasaaitamise eest. Nimelt teadis ta Kozlovi teost ladustada kütus laeva asemel kommertslattu, samas andis aga laeva kaptenile Vassili Nalapkole korralduse näidata, et kütus on tegelikult laeva võetud. Nalapkot karistas kohus 1500 krooniga tahtliku füüsilise kaasabi eest teise isiku tahtlikult õigusvastasele teole.

Veel sai rahalise, 2700-3000 kroonise karistuse neli kütust vedanud ja valest sihtkohast teadlikud olnud autojuhti.

Tolliameti uurimisosakonna Tallinna regionaalse talituse juhataja Ardi Miti sõnul võinuksid rahatrahvid olla kindlasti suuremad. ?Karistusseadustik näinuks Kozlovile maksimaaltrahvina ette 350000 krooni,? sõnas ta.

Lisaks kohtuotsuse saanud pettuseasjale on praegu menetluses veel üks kriminaalasi, mille käigus on tuvastatud nelja koorma ehk 107000 kg diiselkütuse ebaseaduslik kasutamine. ?Deklaratsioonis märgitud laevadele see ei ole jõudnud,? ütles Mitt. ?Neid juhtumeid uuritakse kriminaalasja raames, mille käigus on kõiki nelja koormat transportinud autojuhile esitatud süüdistus ja tuvastatud ka kaasaaitaja.?

Hetkel kuum