20. oktoober 2003 kell 7:59

USA börsid: rekordiline nädal lõppes langusega

USA aktsiaturgude indeksid käisid möödunud nädalal ära oma selle aasta kõrgeimatel tasemetel.

Kulminatsioon saavutati turgudel kolmapäeva esimestel kauplemisminutitel, millest alates hakkas aktsiatest õhk kergelt välja sisisema. ?Turg on liialt optimistlik ning lootused on ehk tõusnud mõnevõrra kõrgele,? ütles uudisteagentuurile Reuters Pacific Growth Equities president Stephen Massocca.

Aasta algusest on USA aktsiaturu peamised indeksid S P 500, Dow Jones ja Nasdaqi koondindeks vastavalt 18%, 17% ja 43% kõrgemal kui aasta alguses. See annab alust arvata, et 2003 on esimene viimase nelja aasta hulgas, mil indeksid lõpetavad aasta lõikes plussis.

Möödunud nädala lõpuks oli peaaegu kolmandik Standard Poor`s 500 indeksisse kuuluvast kompaniist oma kvartalitulemused teatavaks teinud. Keskmiselt on ettevõtete kasumid kasvanud analüüsikeskuse Thomson Financial andmeil võrreldes aastataguse ajaga 16,3%. Aasta viimaseks kvartaliks oodatakse keskmiselt juba 22,3%st kasumi kasvu. ?Kasuminumbrite alusel hakkavad inimesed otsima midagi paremat,? arvab Richard Clever investeerimispangast AG Edwards Inc. ?Me jõuame punkti, kus asju on võimalik juba ette näha,? lisas ta.

Siiski reedene päev börsidel nii roosiliseks ei kujunenud. Euroopa suunalt ehmatas investoreid maailma suuruselt kolmas jaemüügifirma Ahold, kelle USA raamatupidamisreeglite järgi kokku saadud 2002. aasta tulemuseks oli 4,33 eurone kahjum. USAs tegi investoritel meele mõruks aga Ebay, kuna neile valmistas pettumuse onlineoksjonipidaja 2004. aasta ?vaid? 38%ne käibekasvuprognoos, mis on 2003. aasta kasvunumbritest umbes kaks korda madalam. Päevaga 4,6% langenud Ebay vedas Nasdaqi koondindeksi reedel 1,9%ga miinusesse, tasemeni 1912 punkti.

Dow Jones tööstuskeskmine odavnes päevaga 0,7%, sulgudes möödunud nädalal 9721 punktil.

Hetkel kuum