Andres Kärssin • 18. detsember 2003 kell 22:00

Iraagi-miljoneid tahaks näpistada ka Eesti firmad

Välisministeeriumi hiljutise teate kohaselt avanevad Eesti ettevõtetele osalemisvõimalused USA rahastatavates Iraagi ülesehitusprogrammides. Ligi 240 miljardi kroonisele varem otsustatud finantssüstile eraldab USA täiendavalt umbes 240 miljonit krooni.

?Praeguse seisuga on Iraagi ülesehituse vastu huvi tundnud üksikud Eesti firmad, kuid ettevõtete nimesid ilma nende nõusolekuta ei ole võimalik meil avaldada,? ütles välisministeeriumi pressiesindaja Marika Post. Ta täpsustas siiski, et tegu pole Soome ega Skandinaavia kontsernide siinsete tütarfirmadega. Viimast lubas oletada eelmisel nädalal Helsingin Sanomates ilmunud artikkel sellest, et Soome ettevõtted võivad Iraagi-lepingutele kandideerida oma Baltimaade tütarettevõtete kaudu.

Ajakirjanikult USA lisamiljonite kohta infot saanud MicroLinki juhatuse esimees Allan Martinson lausus, et MicroLink on huvitunud oma toodete müügist Iraaki küll, kuid tegemist on tavapärasest palju keerukama pakkumisega selle poliitilise tausta tõttu. Seega ootaks ettevõtja siin suuremat tuge ja aktiivsust Eesti riigi poolt, lisas ta.

Martinsoni sõnul saaks MicroLink pakkuda mobiilioperaatoritele Iraaki oma Läti tütarettevõttes toodetud kõrgsageduslikke raadiolinke, kuid paraku on sealsed kolm operaatorit kõik Lähis-Ida firmad: ?Raske on jalga ukse vahele panna.? Ta lausus, et MicroLink on võimaluste uurimiseks pöördunud USA saatkondadesse Tallinnas ja Riias, samuti on olnud kontakte Iraagis.

Vemise kaubamärgi all traadita internetilahendusi pakkuv OÜ TRL Group tahaks arendusjuhi Uku Kuudi sõnul samuti Iraagi-tellimuses osaleda. ?Huvi on, aga aasta lõpul ei ole meil lihtsalt aega, et selles inforägas midagi üles leida,? lausus ta. ?Oleme sügisel juba natuke maad kuulanud ja kuna Iraagis läheb päris suureks WiFi ehituseks, siis oleksime loomulikult ühed huvilised.?

Väljajagatavad lepingud on jaotatud kuudeks ? elektrienergia, avalikud rajatised ja veevarustus, turvalisus ja justiitssüsteem, hoonete ehitus ja tervishoid, transport ja side, naftatööstus. Välisministeerium suunab kõik huvilised Eesti firmad Maximo veebilehele.

Hetkel kuum