Andres Põld • 29. märts 2004 kell 11:19

Eesti Energia: krediidihinnang näitab negatiivset suhtumist tükeldamiskavasse

Eesti Energia hinnangul näitab krediidireitingu väljavaate nõrgendamine finantsmaailma ettevaatlikku suhtumist elektrifirma tükeldamise kavva.

Reitinguagentuur Standard Poors muutis reedel Eesti Energia (EE) pikaajalise krediidireitingu väljavaate negatiivseks. Otsuse põhjuseks tõi Standard Poors majandusminister Meelis Atoneni plaani tükeldada EE kolmeks iseseisvaks ettevõtteks.

EE juhatuse liikme ja finantsdirektori Sandor Liive sõnul näitab Standard Poorsi otsus finantsmaailma ettevaatlikku suhtumist tükeldatud elektriettevõtetesse.

?Enamus Euroopa elektriettevõtteid on integreeritud gruppi, mis hõlmavad nii elektri tootmist kui ka selle edastamist. Tükeldatud ettevõtted on kas teiste poolt üle võetud või pankrotis,? sõnas Liive.

Krediidireitingu väljavaate muutmine negatiivseks tähendab, et EE krediidireiting võib tulevikus halveneda. Samal ajal kinnitas Standard Poors EE pikaajalise krediidireitingu tema senisel tasemel A-.

Standard Poorsi analüütiku Andreas Zsiga sõnul peegeldab krediidireitingu väljavaate muutus EE laenukõlbulikkuse halvenemise riski suurenemist.

Liive kinnitas, et reitinguagentuuri otsus ei suurenda veel EE makstavate laenude intresse. ?Eesti Energia kulud intressidele kasvavad siis, kui meie krediidireitingut reaalselt alandatakse?, sõnas Liive. ?Praegu on lihtsalt teada antud, et meie krediidireiting võib

arengute jätkudes alaneda?.

Reitinguagentuuri hinnangu kohaselt võib EE krediidireiting edaspidi alaneda, kui üksteisest eraldada turul konkureeriv elektri tootmine ning monopoolne elektri ülekanne ja jaotamine. Reitingu alandamise kiirus ja ulatus sõltub sellest, kuidas suudetakse ümber korraldada

olemasolevad laenulepingud ning jaotada võlad erinevate ettevõtete vahel.

Hea krediidireitingu olemasolu on Eesti Energiale eelduseks, et saada rahvusvahelistelt finantsturgudelt suuremahulisi ja soodsaid laene. Eesti Energia praegune laenukoormus on ligikaudu 4,7 miljardit krooni.

Hetkel kuum