Dollar kerkis 5 kuu kõrgeimale tasemele

Tõnis Oja 27. aprill 2004, 00:00

Spekulatsioonid, et USA majandus kasvas esimeses kvartalis 5 protsenti (aastasel baasil) kergitas dollari kursi eile õhtul viie kuu kõrgeimale tasemele 1,1765 dollarini euro kohta ehk 13,30 kroonini. Eesti Pank fikseeris eilseks dollari ametlikuks kursiks 13,23 krooni. Nii tugev oli dollar viimati eelmise aasta 25. novembril.

Rahvusvaheline Valuutafond ennustab maailma suurima majanduse selle aasta kasvuks 4,6%, mis on suurim majanduskasv alates 1984. aastast. Euroopa rahaliidu majanduskasvuks prognoosib fond 1,7%. Tõsi, eile avaldati Münchenis asuva majandusuuringute instituudi, Ifo, äriusaldusindeks, mis aprillis ootamatult kerkis. Euro kurss reageeris selle väikese tõusuga.

Kuid põhiliseks tooniandjaks olid spekulatsioonid kiire majanduskasvu kohta esimeses kvartalis, mille tulemused avaldatakse neljapäeval, ning poliitikute surve Euroopa Keskpangale baasintressi alandamise suhtes. Kuulduste põhjal avaldasid Saksamaa ja Prantsusmaa rahandusministrid nädalavahetusel Euroopa Keskpanga presidendile Jean-Claude Trichele survet, et turgutada Euroopa majandust baasintressi alandamisega. Samas kahtlesid kaks panga nõukogu liiget, Nicholas Garganas ja Yves Mersch, et intresside alandamisest kasu ei ole. Nimelt on Euroopa majanduse nõrgim lüli tarbimine ja nende sõnul tarbimist intresside alandamine suurt ei mõjuta.

Investeerimispank Credit Suisse First Boston alandas euro kursiprognoosi järgmiseks kolmeks kuuks 1,12 dollarini, mis teeb USD kursiks 13,97 krooni. Varem oli nende ennustuse kohaselt USD kurss 13,03 krooni (1,20 EUR/USD). Briti-Hong-Kongi suurpanga HSBC valuuta-analüütikud ennustavad, et järgmise kahe nädalaga langeb euro kurss 1,1650 dollarini, mis teeb USD kursiks 13,43 krooni, teatab Bloomberg.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:23
    Otsi:

    Ava täpsem otsing