Järelevalve hoiab ehitust ohjes

Liina Leiten 19. mai 2004, 00:00

Ehkki ehitusseaduse järgi peab omanikujärelevalvet tegema ehitamise alustamisest kuni ehitise kasutusloa saamiseni, oli Raivo Krausi hinnangul kõige suurem abi omanikujärelevalve tegijast ? ehitusjuhist ehitamise ettevalmistusetapis. ?Kuna kasutasime spetsialisti juba pakkumise kutse dokumentide ettevalmistamisel, siis suutsime kirja saada kõik ehitajale ja ehitusele vajalikud nõuded,? räägib Kraus. ?Kui mina, kes ma esmakordselt ehitan, olen justkui maalt ja hobusega, siis ma ei suuda kõiki nõudeid üles lugeda ? alates sellest, kas majal peab olema piksevarras, lõpetades kooskõlastustega.? Täpselt paika pandud tööde loetelu ja osaliste vastutuspiirid aitasid ära hoida hilisemaid teravaid vaidlusi ehitajaga ja tõrjuda tavapäraseid ehitajapoolseid lisaraha küsimisi.

TSM Projektijuhtimise OÜ ehitusdirektor Siim Klaassen tõdeb, et enamik tehnilisi probleeme ja osapooltevahelisi erimeelsusi saab alguse mitte ehitustöödeaegsest tegevusest, vaid varem koostatud dokumentidest.

Mõistlik on omanikujärelevalve tegija palgata ka garantiitööde ajaks. ?Tasub kokku leppida, et omanikujärelevalve osaleb ka garantiiaja lõpus garantiiülevaatusel, et vaadata üle, kas garantiiajal ilmnenud vead on parandatud,? soovitab Eesti Ehitusettevõtjate Liidu õigusnõunik Helje Johansoo.

Ehituse ajal õnnestub Klaasseni sõnul omanikujärelevalve tegijal praktikas kõige sagedamini ära hoida ehitusprojekti puudulikkusest või vasturääkivusest tulenevaid soovimatuid lahendusi ja tehtud tööde arvel ehitajapoolset kokkuhoidu. Samuti aitab omanikujärelevalve ära hoida mittekvalifitseeritud tööjõu kasutamist või ehitajal motivatsiooni puudumist, kui näiteks ehitusettevõttesisene kontroll pole piisav.

Raivo Krausi kogemused kinnitavad, et omanikujärelevalvest on abi ka ehituse strateegilisel läbiviimisel. ?Enne arutasime näiteks, mis järjekorras asju nõupidamisel rääkida, ja nii oli kompromisse ehitajaga kergem saavutada,? nendib Kraus, lisades, et kliendile annab hea efekti, kui ehitaja ja omanikujärelevalve tegija ei ole väga ühes paadis.

Omanikujärelevalvet võivad teha kõik, kes on registreeritud endises erinõuetega tegevusaladel tegutsevate ettevõtjate registris (RETTER), mis on ümberkujundamisel ühtseks majandustegevuse registriks (MTR). Ehitusaegsed omanikujärelevalve kohustused on sätestatud ehitusseaduse ja ehituse omanikujärelevalve korraga. Viimane määratleb omanikujärelevalve tegevusi muu hulgas pideva kontrollimisena, jättes täpsustamata, mida tähendab ?pidev?. Klaasseni sõnul määravad objektil viibimise tiheduse põhiliselt ehitustööde maht, iseloom ja intensiivsus. Samuti sõltub järelevalvetöö maht ehitustöövõtja töökorraldusest ja ehitusprojekti kvaliteedist. Neist kriteeriumide põhjal võib järelevalvetöö intensiivsus kõikuda mitme täistööajaga järelevalveinseneri kasutamisest suurel ehitusobjektil kuni 1?2 korda nädalas tehtava ülevaatuseni eramu ehitusel. Kuna seaduses pole selget regulatsiooni, soovitab Klaassen võrreldavate pakkumiste saamiseks tellijal omanikujärelevalve pakkumist korraldades selle minimaalne aeg kutsedokumentides ette anda.

Vastutuse piirid ehitaja ja järelevalve tegijaga pannakse paika nendega sõlmitavates lepingutes. Üldjuhul vastutab igaüks oma töö eest: ehitaja ehitustööde ja ehitise vastavuse eest ning omanikujärelevalve tegija oma teenuse ja koostatud dokumentide eest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:28

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing