Aiamaja pakub heitlike ilmadega varju

Liina Leiten 14. juuli 2004, 00:00

Aiaarhitekt Irma Tungal tõdeb, et varjualused istumiskohad on Eesti aiaomanike seas viimasel ajal moodi läinud. ?Paljud kliendid, kel varem pole aiamaju olnud, on neid nüüd juurde tahtnud teha,? nendib ta.

Aiamaja ihkajatele paneb Tungal hinge peale, et eelnevalt tuleb läbi mõelda majakese sobivus peamaja ja aiaga. ?Palkmaja imitatsiooniga sauna tüüpi aiamajad igale poole ei lähe,? selgitab ta. ?Näiteks modernse linnamaja juurde sobivad kuue- või kaheksakandilised paviljonid, nagu vanasti olid.? On oht, et liiga massiivsed aiamajad mõjuvad rõhuvalt.

Neil, kas soovivad kerget ja elegantset paviljoni, mida valmistootena ei leita, soovitab Tungal see arhitektilt tellida. Kui siiski aiamaja peamajaga stiililiselt vastuollu läheb, pakub Tungal kompromissina suurema aia puhul välja aiamaja või ?paviljoni eraldamise haljastusega, nii et see igalt poolt väga hästi vaadeldav pole.

Tööstuslikult valmistatakse aiamaju freesprussidest. Detailidest kokkumonteeritavate aiamajade tootjate valikus on lisaks aianurka paigutatavatele väikestele majadele veel grillkodasid, mängumaju, tööriistakuure ja lehtlaid.

AS Palmako Ehituse müügijuhi Kaire Selleke sõnul paneb eestlase praktiline meel ühtviisi ostma nii aiamajakest põllulapile kui kuuri tööriista jaoks ? ühe tootegrupi ostueelistused teisest ei eristu. Freesprussist aiamaju pakutakse üldjuhul seinapaksusega 21-70 mm. Seinapaksusest ja maja suurusest sõltub ka hind. ?Kui majakest soovitakse kasutada aiatööriistade ja laste mängumajana, siis sobib soodsama hinnaga, kuni 28mm seinapaksusega aiamaja,? räägib Selleke.

Liina Kaljujärv firmast Tene Kaubandus usub, et 28mm seinapaksusega maja sobib ka juhul, kui seda tahetakse kasutada üksnes suvise istumispaigana. Kui aga soovitakse majakest kasutada hilissügiselgi, siis peaksid seinad vähemalt 40 mm paksud olema. Lisaks traditsioonilistele aiamajadele on võimalik osta kuue- või kaheksakülgseid aiapaviljone. Aiamajade puitdetaile müüakse enamasti naturaalsel kujul, mis tähendab, et värske majaomanik peab neid puidukaitsevahendiga viimistlema. Samuti võib neid soovi korral üle värvida. ?Eestlane ei armasta veel oma maja siniseks võõbata ja valgeid kaste ümber akende teha, kuid mujal maailmas tehakse seda küll,? jagab Selleke ideid. Ühe võimalusena pakub ta välja algul säilitada puidu naturaalselt hele toon ning kui puit aja jooksul välimuses järgi on andnud, siis sellele teist värvi lisada. Iga 2-3 aasta tagant tuleb uuesti üle värvida, et puidu eluiga pikendada. Aiamaja paigaldamist tuleb alustada vundamendi ehitamisega. Selleke kinnitusel ei ole selleks vaja valada betoonist vundamenti, vaid piisab, kui aluseks kasutada kergblokke, betoonplaate- või poste. Edasine paigaldus käib juba detailidega kaasapandud püstitusjuhendi järgi.

Kui keskkond on sobiv ja tahtmine õuele midagi erilist paigaldada, siis võiks lähemalt tutvuda Kapteni Grilliga, kus on üheskoos grill- ehk aiamaja ja kiik.

Kapteni Grillis saab mõnusalt õõtsutades aega parajaks teha, kuni liha küpseb. Selleks ei tule muud teha, kui toetada ennast mugavalt seljatoele ja suruda jalgadega kergelt vastu põrandat.

Söömise ajaks saab kiige fikseerida. Kapteni Grilli laes on sepistatud kaunistus, millel on konstruktsiooni tugevduse funktsioon ja mille külge saab lihtsalt riputada laterna. Kapteni Grilli katusetalade otstes on konksud, mille külge on lihtne kinnitada riputatavaid lillekorve. Laua küljes on spetsiaalne grillihoidja, kuhu saab kergelt kinnitada kuppelgrilli.

Kapteni Grilli mõõdud on 3x4m, kõrgus 3m. Grillmaja on mõeldud kuni kaheksale inimesele.

Allikas: www.captainbbq.ee

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing